Arcydzieło Hansa Memlinga – Sąd Ostateczny, które znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku i pokazywane jest w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum, na przełomie stycznia i lutego 2012 roku, zostanie poddane specjalistycznym badaniom.
Zostaną one przeprowadzone przez naukowców programu badawczego CHARISMA (Cultural Heritage Advanced Research Infrastructures – Synergy for Multidisciplinary Approach), którzy użyją unikalnej aparatury pomiarowej programu MOLAB (MOBil LABoratory).
O widowiskowości nieniszczących badań Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga będzie można przekonać się osobiście, gdyż Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowuje relację video on-line.
Organizatorzy badań tryptyku Hansa Memlinga i specjaliści z CHARISMA MOLAB zapraszają także na spotkanie przy Sądzie Ostatecznym i konferencję w Muzeum Narodowym w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1, 3 lutego 2012 (piątek), o godzinie 13.00.
Dobór obiektów do badań następuje w wyniku konkursu projektów badawczych nadsyłanych do MOLAB-CHARISMA, przygotowywanych przez zainteresowane instytucje. Badania Sądu Ostatecznego w Gdańsku będą możliwe dzięki wysokiej ocenie aplikacji, którą Muzeum Narodowe w Gdańsku złożyło do międzynarodowego projektu naukowo-konserwatorskiego, realizowanego w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej przez panel recenzentów programu.
Zwycięską aplikację opracowała Pani prof. dr Iwona Szmelter z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zainspirowana przez wicedyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku – Annę Fortunę, która przez blisko ćwierć wieku kierowała pracownią konserwacji gdańskiego muzeum.
MOLAB są to zespoły naukowe z kilkunastu krajów, a centrum projektu obsługuje włoski zespół naukowców z Universita di Perugia, pod kierunkiem prof. Antonio Sgamelloti’ego, prof. Bruno Brunetti’ego i dr Constanzę Miliani. Ich współpracownicy pochodzą z renomowanych ośrodków europejskich, takich jak Centre de Recherche et des Restauration des Musées de France w Paryżu, Consiglio Nazionale delle Ricerche czy Istituto Nazionale di Ottica we Florencji.
Projekt badawczy, który zostanie zrealizowany w Gdańsku ma najbardziej kompleksowy i interdyscyplinarny charakter spośród wszystkich przedsięwzięć, realizowanych w 11-letniej historii projektu MOLAB.