W dniach od 2 do 26 lutego 2012 roku w Górnym Pałacu Sztuki w Krakowie odbędzie się wystawa prac prof. Stanisława Batrucha.
Wernisaż będzie miał miejsce 9 lutego 2012 roku o godzinie 17.30.
Niemal wszyscy piszący o Stanisławie Batruchu powołują się na jego dewizę być sobą. Być sobą w jego interpretacji oznacza zaś znalezienie swojego miejsca. Zarówno w świecie, jak środkach i konwencjach plastycznych, służących do jego wyrażania i komentowania.
Lecz bycie sobą oznacza również wyniesienie swojego JA do najwyższego poziomu, równoznacznego z przyznaniem sobie prawa do osądzania świata. Oraz – drogą swoistego paradoksu, w jakie obfituje sztuka – osądzania siebie poprzez – jak powiada artysta – baczne przyglądanie się sobie przez doświadczenia wielu namalowanych płócien.
Koło się zamyka. Sztuka stała się celem i miarą; zwierciadłem, odbijającym światopogląd artysty w całej rozciągłości tego pojęcia. I powodem zachodzących w nim zmian.
Między Batruchem i jego obrazem zachodzi więc to, co kiedyś, w czasach peinture active zwykliśmy określać mianem sprzężenia zwrotnego, w którym skutek oddziaływuje na przyczynę. Tyle że w jego wypadku zjawisko nie ogranicza się do powierzchni obrazu. Sztukę Batrucha można zaliczyć lub raczej wyprowadzić ją z nurtu postimpresjonizmu – starej, dobrej krakowskiej szkoły, dominującej w naszym malarstwie do dziś w swych rozlicznych odmianach i odpryskach.
Batruch przejął wiele przykazań postimpresjonizmu, w tym zwłaszcza wysoką kulturę malarską i właściwy mu sensualizm. Bogata materia jego obrazów wręcz zaprasza do jej dotknięcia, do czysto zmysłowego kontaktu z dziełem, odbieranym za pomocą wzroku i dotyku. To nie iluzyjność malarskiej powierzchni, odbicie i złudzenie przedmiotu. To rzeczywistość. Konkretna, bo namacalna właśnie. Rzeczywistość, przed którą muszą skapitulować najbardziej nawet nieufni niewierni Tomasze.
Jerzy Madeyski
Stanisław Batruch (ur. 1935), absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku i pomaturalnego Studium Nauczycielskiego w Rzeszowie. W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych malarstwo w pracowni profesor Hanny Rudzkiej-Cybisowej nazywanej Wielką Damą Polskiego Malarstwa. Równolegle z pracą twórczą rozpoczął nauczanie w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pokonał kolejno wszystkie szczeble kariery nauczyciela akademickiego od asystenta po nominację profesorską, która wręczył mu w 1993 roku prezydent RP Lech Wałęsa.
Aktualnie prof. Stanisław Batruch prowadzi pracownię malarstwa na wydziale grafiki krakowskiej ASP. Dotychczas brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zorganizował ponad czterdzieści wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. : Austrii, Australii, Francji, Czech, Słowacji oraz Niemiec, Węgier i USA.
Ważniejsze nagrody w ostatnich latach: wyróżnienie na Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1988), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II Stopnia (1989), Srebrny Medal i wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Malarstwa w Koszycach (1989), prestiżowa nagroda w Celle – Heiland Fundation za rok 1990.
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych
Plac Szczepański
Kraków