16 lutego 2012 r. o godz. 18.00 w Teatrze Ochoty w Warszawie odbędzie się projekcja filmu Aelita Protazanowa oraz wykład Karoliny Sulej o rosyjskiej malarce i graficzce Aleksandrze Ekster.
Organizatorzy zapraszają na projekcję pierwszego w dziejach rosyjskiej kinematografii niemego filmu science-fiction – Aelita w reżyserii Jakowa Protazanowa. Akcja opartego na powieści Aleksieja Tołstoja filmu rozgrywa się częściowo w realiach sowieckich, a częściowo na Marsie.
Inżynier Łoś konstruuje maszynę latającą, która ma mu umożliwić dotarcie na Marsa. Pragnie w ten sposób wydostać się z owładniętej wojenną zawieruchą Moskwy, w szczególności zaś uciec od natarczywego sąsiada, który niestrudzenie stara się uwieść jego żonę.
W trakcie jednej z małżeńskich kłótni zazdrosny Łoś strzela do żony, poczym postanawia natychmiast wyruszyć w kosmos. W podróży towarzyszą mu: czerwonoarmista Gusiew, a także śledzący Łosia detektyw. Na Marsie spotykają piękną władczynię Aelitę, wraz z którą rozpoczynają proletariacką rewolucję.
Po pokazie o Aleksandrze Ekster – rosyjskiej malarce i graficzne, autorce futurystycznych kostiumów i scenografii do filmu, które zainspirowały późniejszych twórców produkcji science-fiction, m.in. autora komiksu Flash Gordon Alexa Raymonda, czy reżysera filmu Metropolis Fritza Langa, opowie dziennikarka i kulturoznawczymi Karolina Sulej.
Karolina Sulej – doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW, dziennikarka i stylistka freelancerka związana z m.in Wysokimi Obcasami. Pracę magisterską pisała o funkcjach mody w warszawskim gettcie – została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę o tematyce gender (2010), organizowanym przez IBL PAN.
Aelita
ZSRR, 1924
reżyseria: Jakow Protazanow
scenariusz: Fiodor Ozep, Aleksiej Tołstoj, Aleksiej Fajko
muzyka: Alexander Rannie
zdjęcia: Jurij Żelabużski, Emil Schunemann
czas trwania: 113 min.
16 lutego 2012 r., godz. 18.00
tymczasowa siedziba Teatru Ochoty
ul. W. Skorochód-Majewskiego 34
Warszawa