18 lutego 2012 roku o godzinie 19.00 w warszawskiej Galerii Leto odbędzie się wernisaż wystawy prac Leszka Knaflewskiego pod tytułem Rysunki.
Na indywidualnej wystawie w Galerii Leto widzowie będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt, dotychczas nieprezentowanych publicznie, rysunków Leszka Knaflewskiego. Wszystkie powstały w drugiej połowie lat 80., a ich premiera to wyjątkowa okazja, aby poznać bliżej twórczość związanego z Poznaniem artysty, który swoją artystyczną drogę zaczynał w kultowej grupie Koło Klipsa (1983-1990).
Leszek Knaflewski, jeszcze jako student, współtworzy Koło Klipsa (w podstawowym składzie: Leszek Knaflewski, Mariusz Kruk, Wojciech Kujawski, Krzysztof Markowski) i był związany z grupą aż do jej rozwiązania. KK w wyjątkowy sposób potrafiła łączyć kolektywną pracę z tym, co indywidualne. Wystawy grupy można określić środowiskami, których zawartość była wspólnie negocjowana, a poszczególnych prac nie podpisywano nazwiskami autorów.
Seria wystaw Koła Klipsa w Galerii Wielka 19 w Poznaniu zaowocowała wystawą w Galerii Foksal (1985), a następnie zaproszeniem do udziału w wystawie Polish Realities w Glasgow (1988). W 1990 roku członkowie grupy podjęli decyzję o jej rozwiązaniu. Leszek Knaflewski kontynuował swoją pracę indywidualną, prowadząc jednocześnie praktykę pedagogiczną na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Tam, w 1999 roku założył pracownię Audio Sfery, w której studenci badają możliwości dźwięków.
Rysunki Knaflewskiego to konsekwentne odejście od reprezentacji na rzecz podążania za konstrukcjami wyobraźni. Ta architektura pamięci, która wyraża się w szkicach, notatkach, zapiskach, polega na obsesyjnym przerabianiu motywów takich jak ukorzeniony krzyż, człowiek w masce, manualna gwiazda, koń z krzesłem zamiast jeźdźca, dłoń-drzewo, dom-twarz…
W surrealistycznym zestawie narzędzi Knaflewskiego znajdziemy antropomorfizacje, przeskalowania, hiperbole, hybrydyczne kreatury, widmowe krajobrazy, dychotomie rzeczy i ludzi. W tej próbie tworzenia organizmów rzeczy, nowych przestrzeni domów ludzi natura wyrywa się spod kontroli; zwierzęta, rośliny nie są tym czym się wydają.
Tworzenie światów zaczynało się w rysunkach, a kontynuowane było w obiektach realizowanych na wystawach grupy Koło Klipsa. Lub odwrotnie: rzeźby inspirowały szkice albo były wykorzystywane jako punkt wyjścia dla plakatów i wydawnictw. Przenikanie i praca nad całościami, które możemy śledzić w rysunkach to dobry początek przygody z inną rzeczywistością.
Leszek Knaflewski, Rysunki
18 lutego, godz. 19.00
Galeria Leto
ul. Mińska 25
Warszawa