9 lutego 2012 roku o godzinie 17.30 w klubie Sztuka Architektury w Warszawie odbędzie się prezentacja projektu przedszkola dla warszawskiej dzielnicy Żoliborz nominowanego w plebiscycie Polska Architektura 2011.
W czasie 45 minutowej prezentacji zostaną poruszone takie zagadnienia jak:
- Potrzeba społeczna a środowisko zastane, czyli dlaczego budynki użyteczności publicznej przedszkoli i szkół w Polsce są brzydkie. Czy projektowanie dla najmłodszych nie powinno być największym wyzwaniem dla architekta. Dlaczego o wyglądzie przedszkola powinni decydować jego mali użytkownicy.
- Jak to wygląda w Danii, jak tam realizowane są projekty przedszkoli. Dlaczego Duńczycy przywiązują tak wielka wagę do projektowania energooszczędnego.
- Przedszkole na Żoliborzu: rezultaty warsztatów ze studentami: realizacja briefu stworzonego przez dzieci. jak zostały odczytane i zrealizowane postulaty dzieci w projekcie architektonicznym.
- Dyskusja: czy jest możliwe zrealizowanie modelowego przedszkola odpowiadającego potrzebom Dzieci (partycypacja użytkowników w projektowaniu) przy współpracy gminy, organizacji pozarządowych i prywatnych inwestorów.
Prowadzący prezentację:
Katarzyna Domagalska – historyk sztuki, szefowa fundacji mk hopsiup project.
Jakub Lewkowicz – architekt, pracuje w Bjerg Szpalerski Architekci, Arkitekt M.A.A, członek Danish Business Club Poland oraz Akademisk Arkitektforening. Jest współprojektantem przedszkola Elverhuset w gminie Høje Tåstrup, które jest pierwszym pasywnym przedszkolem zrealizowanym w Danii. Jakub Lewkowicz ukończył podyplomowe studia Executive MBA na Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Praca dyplomowa Kompleksowe zarządzanie jakością w pracowni architektonicznej powstała przy współpracy z prof. dr hab. Andrzejem J. Blikle.
Po wykładzie planowana jest dyskusja, a następnie seans filmu pt. Marzenia w Kopenhadze.
Marzenia w Kopenhadze
reż. Max Kestner, 72 min., Dania, 2010, film z angielskimi napisami
Film o współistnieniu ludzi i architektury. Pokazuje skomplikowane historie ludzi rozgrywające się na tle wyjątkowej scenerii stolicy Danii. Opowiada o domach, w których mieszkamy, bramach, z których wychodzimy i ulicach, którymi podążamy. Mówi o architekturze z perspektywy humanistycznej.
2+2 nie zawsze jest 4
Architekci z dziećmi projektują przedszkole dla Żoliborza
Wykład i seans filmowy
9 lutego 2012 r. godz. 17.30
Klub Sztuka Architektury
Warszawa