Nakładem Wydawnictwa Trio ukazała się książka Iwony Modrzewskiej-Pianetti Północ Italii przedrzymskiej. Człowiek i środowisko. To wprowadzenie w dzieje badań nad najstarszą przeszłością dorzecza Padu z wielkim pożytkiem przybliża problematykę tego ważnego regionu, jak i rozwój metod badawczych, stosowanych przez uczonych włoskich, a więc kwestie podstawowe dla dziejów archeologii, a mało znane w Polsce. Wartka narracja wciąga w toczone spory naukowe, a szczegółowa bibliografia stanowi solidną dokumentację wywodów.
Profesor dr hab. Iwona Modrzewska-Pianetti (ur. 1951r.), ukończyła z tytułem magistra archeologii śródziemnomorskiej studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (1970-1974). Tam też 1995 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Od 1989 roku jest współpracownikiem Consilio Nazionale delle Ricerche w Wenecji i Instytutu Historyczno-Archeologicznego na Uniwersytecie w Wenecji. Od 1994 roku była członkiem polsko-włoskiej grupy do badań laguny weneckiej (umowa CNR-PAN). Od 1996 r. zatrudniona w Instytucie Archeologii UW, gdzie uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a następnie profesora zwyczajnego. Wykłada archeologię północnej Italii i Hiszpanii, ponadto prowadzi zajęcia i badania z historii handlu antycznego, archeologii podwodnej i rzemiosła antycznego.
Brała udział w misjach wykopaliskowych w Hiszpanii i Włoszech. Współpracuje z uniwersytetami w Udine, Padwie, Parmie, Pawii, Katanii, Barcelonie, Kadyksie, Walencji, Murcji i CNR w Wenecji. Od 2003 roku pracuje w Zakładzie Kultury Antycznej Instytutu Archeologii UW. Prowadzi badania nad kontaktami handlowymi Hiszpanii i Italii, zastosowaniem archeometrii w badaniach nad ceramiką, archeologią Laguny Weneckiej i Górnego Adriatyku.