Od 21 lutego 2012 roku na Scenie pod Minogą w Poznaniu będzie można oglądać spektakl teatru Ba-Ku pt. Ćma.
ĆMA to niecodzienne reality show. Spektakl ukazuje życie starej kobiety – Kazimiery Iłłakowiczówny.
Jedyna zasada, której musicie przestrzegać w jej mieszkaniu: zachowywać się jakby Was tam w ogóle nie było.
Moje oczy przez blisko 90 lat dość były gwałcone okrucieństwami. Choć widziały też sporo piękna w szalonym XX w. Dlaczego Bóg zabrał mi to, co było dla mnie najcenniejsze?. Starsza kobieta, kiedyś elegancka dama, lwica salonowa… teraz skazana na ciągłą obecność opiekunek (tzw. pomocy). Kim jest dla młodych, pełnych życia dziewczyn? Opuszczoną staruszką? Złośliwą poetką? Ćmą tęskniącą za światłem? Sekretarzem Piłsudskiego? Zapraszamy do kamienicy! Za chwilę spotkacie się z Iłłakowiczówną.
(fragmenty scenariusza spektaklu Ćma)
W spektaklu zostały wykorzystane we fragmentach lub w całości następujące utwory literackie i muzyczne: Kazimiera Iłłakowiczówna Niewczesne wynurzenia, Trazymeński zając, Ścieżka obok drogi, Marzenie, Mieszkanie, Stanisław Ignacy Witkiewicz Tumor Mózgowicz, Józef Ratajczak Lekcje Iłłakowiczówny, Włodzimierz Braniecki Prawda i prostota, Werchowyna Zoriuszka.
Ba-Ku teatr – Ćma
Scenariusz: Monika Chuda, Dorota Słomczyńska, Przemysław Prasnowski
Reżyseria: Przemysław Prasnowski
Scenografia: Piotr Tetlak
Kostiumy: Dorota Słomczyńska
Dźwięk: Maciej Kuśnierz
Światło: Krzysztof Urban
Aktorzy: Iwona Kotzur, Marta Sobczak/Aleksandra Marzec-Hubka
Głosy: Iga i Jan Wojak
Produkcja: Fundacja Barak Kultury
Czas trwania: 55 minut
Ba-Ku teatr powstał w 2008 roku z potrzeby poszerzenia działalności Fundacji Barak Kultury o aktywność z dziedziny teatru. Do tej pory Barak Kultury był znany głównie z inicjatyw kulturalnych, takich jak cykle Wykładów Polifonicznych, Salon w Różach oraz festiwale: Dni Kultury Prawosławnej i Inwazja Barbarzyńców. Na nieoficjalny początek istnienia grupy Ba-Ku złożyły się dwa happeningi: Wywoływanie ducha Witkacego i Wiosna Panie Adamie zrealizowane w ramach inicjatyw Baraku Kultury w 2008 roku.
Oficjalnie pod szyldem Ba-Ku teatr grupa zaistniała w 2009 roku, kiedy zrealizowała happening Romeo i Julia na ulicy św. Marcin (premiera na festiwalu Miasto Zdarzeń) i akcję teatralną Schron (premiera na festiwalu Malta). Zespół teatru tworzą ludzie związani z Barakiem Kultury, a jego liderem jest Przemysław Prasnowski.
Ćma teatru Ba-Ku (…) stawia nas przed lustrem dwóch kobiet: starej i młodej, losu niemal zapisanego i zamkniętego oraz niewiadomego, i każe się przeglądać. Kim byliśmy, kim będziemy? Kim jesteśmy? Każdy w swoim własnym tu i teraz, przed lub po.
Andrzej Niziołek, styczeń 2012
Scena Pod Minogą, Poznań
21, 22, 23 lutego, godz. 19.00
11, 12, 13 marca, godz. 19.30
27, 28 marca, godz. 18.00
Fundacja Barak Kultury
ul. św. Marcin 80
Poznań