Od połowy lutego do końca maja 2012 roku w sali wystawienniczej na 2. piętrze Muzeum Narodowego we Wrocławiu absolwentka ASP w Krakowie konserwować będzie obramienie XVII-wiecznego epitafium Heleny von Gersdorff. Osoby zwiedzające Muzeum Narodowe będą miały rzadką okazję przyjrzenia się pracy konserwatora.
Pracę nad tym dziełem Emma Pietraszko rozpoczęła w roku 2007, jeszcze jako studentka – w ramach swojej pracy magisterskiej konserwowała centralną część epitafium, czyli obraz przedstawiający zmarłą. Wtedy m.in. zrekonstruowała wyłamany fragment deski oraz warstwę malarską w środkowej części portretu. Z powodów finansowych nie udało się odrestaurować obramienia epitafium. W 2012 r. młoda konserwatorka uzyskała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuowanie prac. Obramienie, którym się teraz zajmuję, jest w dość złym stanie – tłumaczy Emma Pietraszko – brakuje kolumienek i wspierających je cokołów, drewno zostało bardzo mocno zniszczone przez kołatki, uszkodzona jest również warstwa malarska.
Konserwatorka pracuje w sali 216, cały czas można się przyglądać jej pracy przez szyby galerii, ale jest możliwość obserwowania z bliska i porozmawiania na temat konserwacji, ale po uprzednim umówieniu się.
Epitafium Heleny Gersdorff, 1673 (z Pobiednej koło Lubania)
Kosztowny i wykwintny strój piętnastoletniej panny, rzadko spotykany w obrazach epitafijnych, służył nadaniu wyjątkowego splendoru osobie zmarłej i rodowi Gersdorffów, z którego pochodzili jej obydwoje rodzice. Odrestaurowany obraz pokazywany był po raz pierwszy na prezentowanej w 2009 roku wystawie Mali i wielcy mistrzowie. Obrazy śląskie XVI-XVIII w.
Poszukiwani sponsorzy
Aby wykonać pełną konserwację tego dzieła potrzebne są dodatkowe środki finansowe, dlatego cały czas poszukiwani są sponsorzy, którzy chcieliby pomóc w odnowieniu epitafium Heleny von Gersdorff.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław