Do 24 lutego 2012 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku trwać będzie przegląd Christopher Schlingensief i jego filmy. Kuratorką przeglądu jest Jolanta Woszczenko.
Christoph Schlingensief, niemiecki reżyser operowy, teatralny, radiowy, konferansjer talk showów, performer, a przede wszystkim, co zawsze podkreślał, reżyser filmowy. Artysta totalny, bezwzględny prowokator, który w polemiczny sposób niepokornie eksplorował tematy związane z polityką i wykluczeniami stygmatyzującymi ludzi zaliczanych do marginesu społeczeństwa.
Ale to właśnie sposób, w jaki realizował swoje filmy łącząc różne metody, formy oraz gatunki filmowe odwołujące się do estetyki trash cinema, science fiction, porno czy horroru, prowokowały odbiorców do refleksji nad kwestiami przez niego poruszanymi.
Schlingensief był w Niemczech gwiazdą tej rangi co bożyszcza muzyki pop, znani politycy czy aktorzy mainstreamowi. Zwieńczeniem jego działalności artystycznej był otrzymany pośmiertnie Złoty Lew w Wenecji – za najlepszy narodowy pawilon w 2011 roku. Artysta planował przerobić pawilon na Niemieckie Centrum Odnowy Biologicznej i Profilaktyki z sauną, egzotyczną roślinnością i architekturą z błota. Centrum mieli zbudować afrykańscy robotnicy z Burkina Faso, miejsca, w którym artysta zamierzał stworzyć operę. Nagrodzony projekt Kościół Strachu został jednak już zrealizowany w zmienionej formie przez kuratorkę wystawy Susann Gaensheimer oraz partnerkę artysty Aino Laberenz. Artysta zmarł na raka płuc dziesięć miesięcy przed otwarciem wystawy.
Filmy Schlingensiefa nie były prezentowane do tej pory w Polsce i dla polskiego odbiorcy będzie to pierwsza okazja do zmierzenia się z twórczością artysty.
Program:
23 lutego
19.00 Menu Total, 1986, 81′
20.30 Wykład Alexa Jovanovica
24 lutego
18.00 100 lat Adolf Hitler, 1989, 46′
19.00 Niemiecka Masakra Piłą Mechaniczną,1990, 60′
20.30 Terror 2000, 1992, 75′
W trakcie całego przeglądu w CSW Łaźnia będzie wyświetlany Interviewfilm – Christoph Schlingensief (Wywiad z Christopherem Schlingensiefem) Frieder Schlaich, 2004, 77′
Menu Total Christoph Schlingensief, D 1986, 81 min
Mięso, Twoi Rodzice: upiorna parada duchów przeszłości, pełna czarnego humoru. Film wygwizdany na Berlinale 1986. Wim Wenders wyszedł z projekcji po 10 minutach. W filmie wystąpił Helge Schneider, którego soundtrack zalicza się do najlepszych przykładów niemieckiego Cool Jazzu, i ikona nowego kina niemieckiego, rzygający na wszystko Alfred Edel.
100 lat Adolf Hitler, Christoph Schlingensief, 1989, 55 min
Ostatnie godziny w bunkrze Führera. Film kręcony przez 16 godzin, bez przerwy, w autentycznym bunkrze z czasów II wojny światowej, w całkowitych ciemnościach, gdzie jedynym źródłem światła była latarka Christopha Schlingensiefa kierująca kamerę Voxiego Bärenklaua przez ten kontrolowany chaos. Nikt z obsady ani z ekipy nie mógł opuścić bunkra dopóki film nie został ukończony. Film przygotował grunt późniejszym działaniom Schlingensiefa, zarówno na, jak i poza sceną, a także dla jego programów telewizyjnych (U3000, Talk 2000).
100 lat Adolf Hitler jest kluczowym dziełem w artystycznym oeuvre Schlingensiefa. Pozwala widzowi doświadczyć początków tworzenia typowego dla niego klimatu. Nigdy wcześniej Schlingensief nie zbliżył się tak bardzo do gatunku zwanego Direct Cinema. Ostatnia godzina w bunkrze Führera, tuż przed jego upadkiem nazistowskiego reżimu. Jego przedstawiciele toczą swoją własną wojnę. Groźne, kręte i intrygujące: ciemne korytarze bunkra Führera są idealnym miejscem dla wszelkiego rodzaju ekscesów.
Niemiecka masakra piłą mechaniczną, Christoph Schlingensief, D 1990, 60 min
Przełomowy film Schlingensiefa, dzięki któremu autor pozostał w świadomości widzów jako jeden z najbardziej niekonwencjonalnych, śmiałych i odkrywczych twórców kina. Nakręcony na wspaniale ziarnistej taśmie 16 mm, w zachwycającym terenie przemysłowym miasta Mülheim an der Ruhr. Film łączy estetykę trashowych horrorów (scenografia – Uli Hanisch, znany z filmów The International, Pachnidło) z eksperymentalnymi korzeniami Schlingensiefa. Krwawy, wrzaskliwy i irytująco satyryczny horror, pełen czarnego humoru politycznego, pokazując wolny rynek jako rynek mięsa.
Alex Jovanovic
Pracuje jako niezależny asystent produkcji oraz tłumacz w Berlinie. W Filmgalerie współnadzoruje archiwum Christopha Shlingeniefa. Studiował amerykańską oraz angielską literaturę w Szkocji oraz Danii. W ostatnich latach życia Christopha Schlingensiefa był jego osobistym asystentem.
W latach następnych pełnił różne funkcje w biurze Schlingensiefa, Festspielhausie Afrika gGmbH (Christoph Schlingensiefa Opera Village Project) oraz w Filmgalerie 451. W 2011 współorganizował oraz współnadzorował pierwszą kompletną retrospektywę filmów Shlingensiefa w Berlinie.
Christopher Schlingensief i jego filmy
21 do 24 lutego
CSW Łaźnia
Jaskółcza 1
Gdańsk