Od 9 marca w Otwartej Pracowni w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Piotra Korola Obrazy grawitacyjne .
Obrazy grawitacyjne są syntezą radykalnych koncepcji malarskich oraz niezwykle ulotnych wizerunków natury. Mimo że wynikają z bezpośrednich obserwacji, są jedynie metaforą obrazów zaczerpniętych z natury. Powstanie cyklu poprzedziły serie szkiców i luźnych notatek stanowiących próbę wizualizacji rozciągniętych w czasie procesów i zjawisk. Istotne okazały się wnioski odnoszące się do sił organizujących świat natury. Decydującym impulsem dla pojawienia się koncepcji Obrazów były rozważania związane bezpośrednio z grawitacją. Ostatecznie to właśnie dzięki oddziaływaniu grawitacyjnemu możliwe jest realizowanie projektu malarskiego. Nastąpiło całkowite zespolenie artysty i natury w akcie współtworzenia dzieła.
Istotnym wątkiem realizowanego projektu jest proces. Odnosi się przede wszystkim do kształtowania form malarskich jako analogii do procesów występujących w naturze. (…) Radykalizm nowej koncepcji dotyczy procesu powstawania dzieła, w szczególności zastosowanej metody malarskiej. Istota realizacji Obrazów grawitacyjnych wyraża się przez zastosowanie cyklicznego zabiegu malarskiego polegającego na zanurzeniu obrazu w farbie, a następnie wynurzeniu i umieszczeniu go w pozycji poziomej na specjalnie przygotowanej konstrukcji celem wyschnięcia. Podczas powstawania każdego z obrazów czynności te powtarzam codziennie przez okres od dwóch do pięciu miesięcy. Zastosowana metoda malowania umożliwia, dzięki sile grawitacji, utworzenie zacieków z farby równolegle do płaszczyzny obrazu.
Przełomowym momentem podczas realizacji mojej koncepcji było odkrycie i późniejsze dopracowanie możliwości kierowania kształtem i wielkością, a w szczególności rozmieszczeniem zacieków, które zwykło się wiązać z efektami przypadkowymi, niemożliwymi do opanowania. Znaczne uporządkowanie zacieków z farby – chaotycznych na ogół efektów malarskich – przywodzi na myśl symbolikę ogrodu, pojmowanego jako miejsce, gdzie Natura jest ogrodzona, ujarzmiona, wyselekcjonowana.
Płaszczyzna obrazu okazała się doskonałym punktem odniesienia dla różnorodnych działań malarskich związanych z realną, a nie iluzyjną przestrzenią. Namalowane przeze mnie Obrazy, przede wszystkim te, które określam jako przestrzenne struktury, powstały w ścisłym związku – można powiedzieć – w symbiozie z płaszczyzną podobrazia. (…) Wynikiem moich działań malarskich jest także konkluzja odnosząca się do faktury jako ziarna, które ma możliwość wzrostu. Nakładanie kolejnych warstw farby można rozumieć jako naturalny proces wychodzenia w przestrzeń.
Piotr Korol
Wernisaż: 9 marca, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 marca
Galeria Otwarta Pracownia
ul. Dietla 11
Kraków