W Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 4 kwietnia można oglądać wspólną wystawę pięciu niemieckich rzeźbiarzy z Badenii-Wirtembergii: Rolfa Bodenseha, Josefa Büchelera, Reinharda Klessingera, Gerta Riela, Reinharda Siegla.
Ekspozycja nosi tytuł „Zmiana perspektywy”.
Rolf Bodenseh wykonuje swoje prace z marmuru, granitu i piaskowca oraz stali. Przeciwstawia proste formy geometryczne formom amorficznym, wprowadzając w ten sposób zagadnienia kultury i natury w sferę symboliczną.
Josef Bücheler jest znanym twórcą obiektów z papieru, wikliny, fragmentów drzew i lin, które poddaje obróbce grafitem i popiołem oraz fascynujących rysunków. Za swoją twórczość otrzymał wiele wyróżnień, wśród nich Nagrodę im. Ericha Heckela.
Reinhard Klessinger komponuje plastyczne obiekty m.in. z drewna, szkła, luster, asfaltu i często opatruje je inskrypcjami będącymi jednocześnie tytułami dzieł. Artysta interesuje się teorią procesów poznawczych. Jego kompozycje złożone ze szklanych szybek, luster i kawałków cynkowej blachy sugerują zawodność postrzegania, niejednoznaczność i subiektywizm odbioru rzeczywistości.
Gert Riel znajduje cel swych działań artystycznych w prostocie i ograniczeniu do jednego materiału – stali. W surowych, prostych kompozycjach koncentruje się na oddaniu “prawdy” tworzywa, jego energii, kształtu i koloru w relacjach z przestrzenią i światłem.
Reinhard Siegle tworzy swoje instalacje z najprostszych form i elementów drewnianych, które pokrywa warstwami jaskrawych kolorów. Pełne ekspresji rzeźby stanowią jego wypowiedź na temat wojny, ludobójstwa, przemocy i cierpienia.