20 marca 2012 roku o godz. 19.00 w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie odbędzie się spotkanie z cyklu Lektury krytyczne poświęcone książce Petera Sloterdijka Kryształowy pałac.
Książka Sloterdijka to efektowny esej o tym, jak będzie wyglądał świat po globalizacji. W spotkaniu udział wezmą Agata Czarnacka, Jacek Dobrowolski oraz Andrzej Szpindler. Konferencje poprowadzi Roman Kurkiewicz, redaktor naczelny tygodnika Przekrój. Uczestnicy dyskusji będą zastanawiać się m.in., na ile Sloterdijkowska metafora kryształowego pałacu jest nadal aktualna.
Opis książki
W 1851 roku w londyńskim Hyde Parku stanął gigantyczny Kryształowy Pałac, w którym odbyła się pierwsza wystawa światowa. Tysiące ludzi bezskutecznie próbowało się dostać do jego wnętrza. Również dziś do niewidzialnych granic Zachodu – zamieszkanego przez zwycięzców globalizacji – dobijają się miliony przegranych. Czy współczesny kryształowy pałac przetrwa?
To zaskakujące, jak bardzo inspirujące (nawet gdy irytują i drażnią) okazują się rozważania Sloterdijka o świecie i Bogu, jak bardzo są felietonistyczne w najlepszym sensie tego słowa.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Peter Sloterdijk (1949) – wybitny filozof, eseista i publicysta, najbardziej wpływowy intelektualista Niemiec. Zasłynął m.in. przełomową dla współczesnej myśli europejskiej rozprawą Krytyka cynicznego rozumu (1983, wyd. polskie 2008), monumentalnym trzytomowym dziełem Sfery (1998 – 2004), a zwłaszcza kontrowersyjną rozprawą o genetyce Reguły dla ludzkiego zwierzyńca (1999). Zajmuje się teorią nowoczesności i współczesnego kapitalizmu, analizuje sztukę współczesną i popkulturę. Jest rektorem Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe, gdzie wykłada filozofię i teorię mediów. Prowadzi także popularny Kwartet filozoficzny w niemieckiej telewizji ZDF.
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat
ul. Nowy Świat 63
Warszawa