Od 30 marca 2012 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku będzie można oglądać dwie wystawy z cyklu Art and Science Meeting 2012. Twórcami pierwszej wystawy Crude Life są Oron Catts i Ionat Zurr. Drugą wystawą jest retrospektywa Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau pt. Wonderful Life.
Czym jest życie? Kiedy się zaczyna? Na czym polega jego istota? Czy w obecnych czasach możemy śmiało ingerować w genetykę? Te i wiele innych pytań stawiają dwie wystawy z cyklu Art&Science Meeting 2012, wpisując się w aktualną i ważną debatę na temat bioetyki, biotechnologii oraz inżynierii genetycznej. Obie zestawiają ze sobą czołowych artystów zajmujących się życiem i procesami biologicznymi, jednak podchodzących do tych zagadnień ze skrajnie odmiennej perspektywy.
Zaproszeni twórcy należą do wiodących przedstawicieli bio–artu, czyli dziedziny łączącej w sobie działania artystyczne z narzędziami i praktykami wyniesionymi wprost z laboratorium biologicznego.
Twórcy pierwszej wystawa Crude Life Oron Catts i Ionat Zurr mieszkają obecnie w Australii, gdzie pracują w laboratorium współpracy artystów i naukowców SybioticA – przy School of Anatomy and Human Biology na Uniwersytecie Zachodniej Australii.
Wystawa Crude Life składa się z instalacji i zapisów performance, oprócz tego artyści wykorzystując sztucznie wyhodowane przez siebie tkanki, przekształcają przestrzeń galeryjną w zaimprowizowane laboratorium biologiczne. Stworzone obiekty Catts i Zurr nazywają bytami pół-żywymi (Semi Living), ponieważ sztuczne tkanki, pomimo że podlegają procesom biologicznym, są niezdolne do samoistnego trwania i przekształcania się w bardziej złożone formy. Artyści zwracają tym samym uwagę na problematyczność pojęcia życia.
Drugą wystawą jest retrospektywa Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau pt. Wonderful Life. Ci światowej sławy artyści medialni, tworzą głównie instalacje komputerowe. W swoich pracach stymulują procesy życiowe i ewolucję form pseudoorganicznych poprzez tworzenie komputerowych algorytmów. Podstawą jest dla nich kod komputerowy, jako odpowiednik bądź metafora kodu genetycznego.
Przygotowanym wystawom towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem artystów, kuratora oraz zaproszonych gości. Dodatkowo zorganizowane będą warsztaty muzyczne dla młodzieży oraz dwa koncerty z udziałem DJ’ów i VJ’ów posługujących się najnowszymi technikami komputerowymi i interaktywnymi.
Wernisaż wystawy Crude Life: 30 marca, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 22 kwietnia
Wernisaż wystawy Wonderful Life: 11 maja 2012, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 czerwca
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk
Inicjator i główny organizator Art&Science Meeting: CSW Łaźnia
Współorganizator wystawy Crude Life: Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Gdańsk, Centrum Nauki Kopernik, Oron Catts