19 kwietnia 2012 roku w Warszawskiej Kinotece rozpocznie się VII Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera. Od kwietnia do lipca festiwal odwiedzi osiem innych miast Polski.
Równolegle do Warszawy, od 19 do 22 kwietnia VII AfryKamera odbywać się będzie w Gdańsku (Kina Kameralne), a od 23 do 29 kwietnia w Poznaniu (Kino Muza i Kino Rialto). W maju i w czerwcu pokazy odbędą się jeszcze w Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Koninie i Katowicach.
Festiwal został podzielony na kilka sekcji, w ramach których na szczególną uwagę zasługują Rytmy Afryki, czyli prezentacja dokumentów muzycznych. Nowe spojrzenie na Afrykę zostanie pokazane poprzez cykl Global Afryka. Do wyjątkowych wydarzeń zaliczyć trzeba dzień poświęcony znakomitemu aktorowi Sotigui Kouyate, zmarłemu w 2010, związanego z teatrem Petera Brooka. W tym roku sporo uwagi zajmują krótkie metraże, które swą jakością nie odstępują filmom pełnometrażowym. Poza tym odbędzie się także specjalna selekcja filmów dla dzieci. Jak co roku, publiczność będzie głosowała na najlepszy film festiwalu. Ten, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma nagrodę Zebra 2012.
Na otwarciu, 19 kwietnia, zostanie pokazany film Asmaa w reżyserii Amr Salama, o egipskiej nowej fali. Reżyser znany jest w Polsce z dokumentu Tahrir: Dobry, zły i polityk (Wenecja 2011, Watchdocs 2011). Asmaa to silnie zaangażowane społecznie kino młodej generacji filmowców, dramat, pokazujący zmieniające się miejsce kobiety w patriarchalnej (islamskiej) kulturze.
Rytmy Afryki
W ramach cyklu na uwagę zasługuje film The Creators w reżyserii Laura Gamse i Jacques de Villiers. Film opowiadaja historię muzyków z RPA, którzy poprzez swoją twórczość starają oswoić trudną rzeczywistość. Przewodnikami po Republice Południowej Afryki i jej multikulturowej rzeczywistości są performerzy z różnych światów muzycznych. W ramach cyklu będzie też można zobaczyć debiutancki film Afrikaaps w reż. Dylana Valley, który w 2010 roku otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Południowoafrykańskiego. Afrikaaps odkrywa historie społeczności na Przylądku oraz ich dążenia do odzyskania języka afrykanerskiego i zrobienia z niego języka wyzwolenia oraz samookreślenia.
Afroselekta
Cykl Afroselekta czyli najlepsze filmy z czarnego kontynentu: Lucky reż. Avie Luthra to sentymentalna opowieść o 10-letnim osieroconym chłopcu, który opuszcza swoją zuluską wioskę, żeby rozpocząć życie w Durbanie. Tam spotyka go tylko obojętność ze strony rozrzutnego i samolubnego krewnego. Pozostawiony własnemu losowi, Lucky szuka oparcia w starej sąsiadce, hindusce Padma, którą paraliżuje jednak patologiczny strach przed Afrykanami. W ramach Afroselekty będzie można także obejrzeć pierwszy afrykański film nagrodzony na MTV Movie Awards 2011, pełne afrykańskiego rytmu kino akcji Viva Riva! reż. Djo Tunda Wa Munga. Film zdobył 6 statuetek African Movie Academy Awards, w tym w kategorii Najlepszy Film. Thriller Viva Riva to przepełniona muzyką opowieść o wojnie gangów handlujących benzyną w objętym kryzysem Kongo.
Global Afryka
Cykl Global Afryka czyli pokazy filmów z afrykańskiej diaspory: Kinyarwanda reż. Alrick Brown, zdobył m.in. Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sundance 2011. To historia miłości kobiety z plemienia Tutsi oraz mężczyzny z Hutu, którzy rozwijają swój związek mimo konfliktu. W ramach tego bloku będzie można obejrzeć także Restless City w reż. Andrew Dosunmu. To wariacja na temat amerykańskiego snu. Reżyser, z pochodzenia Nigeryjczyk, oddaje pulsującą dynamikę panafrykańskich społeczności Nowego Yorku. Głównym bohater – Djibril, jest młodym muzykiem, próbującym swoich sił w Ameryce. Wplątuje się w brudne interesy z lokalnym gangsterem Bekay i przy okazji poznaje Trini, którą chce wyrwać z rąk brutalnego przestępcy.
Afryka kobiet
Cykl Afryka kobiet to zwłaszcza film otwarcia Asmaa oraz poetycka historia Ramata w reż. Léandre-Alain Baker. W roli głównej wystąpiła, zmarła w tajemniczych okolicznościach, modelka Katoucha Niane. Była jedną z pierwszych sławnych supermodelek z czarnego lądu, twarzą Yves Saint-Laurent i Christian Lacroix. Po zakończeniu kariery założyła stowarzyszenie walczące przeciw klitoridektomii (zabiegowi polegającemu na usunięciu łechtaczki), praktykowanej w niektórych krajach afrykańskich. Jest autorką autobiografii W moim ciele. Z kolei film Ramata to opowieść o miłości, stracie i rozpaczy. 50 letnia piękna kobieta Ramata, żona Ministra Sprawiedliwości, wdaje się w romans z młodym chłopakiem, pochodzącym z nizin społecznych. Kobieta ulega pokusie i zamiast być na urodzinach wnuczki, spotyka się z chłopakiem w jednym z barów w najciemniejszej dzielnicy Dakaru, gdzie namiętność zwycięża strach przed utratą honoru, męża i rodziny.
Kouyate – dzień poświęcony Sotigui Kouyaté, aktorowi pochodzącego ze starożytnego rodu griotów, zmarłemu w 2010 roku. Jeden z największych inspiracji aktorskich Petera Brook’a, grał m.in. u boku Andrzeja Seweryna w Mahabharata. W 2009 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale przyznawanego dla Najlepszego Aktora (za film London River).
Afrokids – w tym roku na najmłodszych widzów czeka wyselekcjonowany set krótkich filmów i animacji.
Krótkie metraże – dzięki nim, możliwe jest zwiedzenie całego kontynentu wzdłuż i wszerz od Algierii czy Maroka poprzez Kongo i Rwandę, kończąc na Namibii czy Mauritius. Krótki metraż w Afryce przechodzi obecnie renesans i spośród ponad 150 filmów przesłanych do tegorocznej selekcji wybrano 18 najlepszych, w tym Najlepszy Afrykański Krótki Metraż na zeszłorocznym FESPACO Garagouz, reż. Abdenour Zahzah, Algieria, czy Mokhtar, reż. Harima Ouardiri.
VII Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera
Od 19 do 26 kwietnia
Warszawa, Gdańsk, Poznań