Od 5 kwietnia 2012 roku w Galerii Ostrołęka będzie można oglądać wystawę rzeźby Kazimierza Kalkowskiego.
(…)Kruche, zwiewne, chciałoby się powiedzieć – ulotne rzeźby, maski czy obrazy ceramiczne Kalkowskiego uderzają bogactwem szczegółów, które nie pełnią tu jedynie roli dekoracyjnej, lecz są nośnikami znaczeń licznych i bogatych. (…)
Kalkowski teatralizuje archetypy, mity i symbole kultury, ale również śmietnik postmodernistycznej współczesności, gdzie mieszają się wszystkie style, sposoby ekspresji, cnoty i grzechy. Teatralizuje także ludzkie zachowania, słabości i emocje, a nawet twarze, użyczone przez bliskich i wielbicieli.
(…) Sztuka współczesna zna wszystkie prawie rodzaje deformacji i oszpeceń jakim poddać można – zwłaszcza – ludzkie ciało: od zabandażowanych łudzi-kikutów Józefa Szajny po swojsko-kartoflanych bohaterów Dudy-Gracza (…). Jednak deformacje Kalkowskiego mają sens bardzo szczególny i przywodzą na myśl raczej turpistyczne (a więc poetyckie) wizje Stanisława Grochowiaka niż kikuty Szajny czy Cześnika. Deformacja nie służy tu bowiem obrzydzeniu desygnatu, a wręcz przeciwnie – dowartościowuje to co poboczne, ułomne, niedostrzegane, wynosi sferę profanum w regiony sztuki niewątpliwie wysokiej, a więc zderza z sacrum.
(…)Swoje prace podaje nam bowiem w formie przestrzennej i pozornie statycznej: zatrzymane w ruchu i rytmie wewnątrz świata precyzyjnie zaprojektowanego chaosu, którego wewnętrzna pulsacja zdaje się jeszcze powtarzać zawiłą muzycznie fakturę urwanej w pół taktu melodii..
Władysław Zawistowski
Kazimierz Kalkowski urodził się w 1954 roku. Odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Uzyskał dyplom (1981) w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę.
Wernisaż: 5 kwietnia, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 kwietnia
Galeria Ostrołęka
plac gen. Józefa Bema 14
Ostrołęka