Nakładem wydawnictwa TRIO ukazała się książka autorstwa Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego pt. Jak trwoga to do bloga. Książka jest zapisem korespondencji internetowej dwóch wybitnych postaci polskiej kultury – Magdy Umer, piosenkarki, autorki recitali, scenarzystki – oraz Andrzeja Poniedzielskiego, poety, pisarza, twórcy kabaretowego.
Autorzy w swoich listach opowiadają o tym, co cenią, a czego nie, co kochają, a co ich przeraża, zwierzają się ze swoich dziwnych stanów, opisują codzienne sprawy, czasami pokuszą się o filozoficzną puentę. Jest to historia niewesoła, ale też przepełniona stoickim optymizmem, pogodą ducha wynikającą z rozumienia konieczności życia. Opisują teraźniejszość, komentują ją, próbują zrozumieć i zaakceptować. Odnoszą się do spraw bliskich każdemu, począwszy od polityki a skończywszy na poezji. Inteligencja, poczucie humoru, melancholia, a także żartobliwy dystans do czasów współczesnych powodują, że lektura tej książki niekiedy wywołuje refleksje, innym razem zaś skłania do uśmiechu.
Magda Umer – piosenkarka, także aktorka, scenarzystka i reżyserka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej UW. Laureatka I nagrody na festiwalu FAMA w 1969 r. i w 1970 r. Perfekcyjne połączenie wiersza, muzyki i aktorstwa w jej wykonaniu sprawiło, że upowszechniła się moda na piosenkę poetycką. Nagrała kilka płyt, m.in. Koncert jesienny, Gdzie Ty jesteś, Wszystko skończone, Magda Umer, O niebieskim pachnącym groszku, Koncert sprzed lat, Kołysanki Utulani – z Grzegorzem Turnauem. Autorka i wykonawczyni autorskich recitali telewizyjnych: Cienie, Na strychu, Wszystko już było. Autorka widowisk poetyckich tworzonych dla teatru, estrady i telewizji, programów poświęconych twórcom piosenki literackiej i studenckiej m.in.: Elżbiecie Adamiak, Wojtkowi Bellonowi, Leszkowi Długoszowi, Markowi Grechucie, Elżbiecie Wojnowskiej, Maciejowi Zembatemu a także Agnieszce Osieckiej, Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu, Kalinie Jędrusik, Wojciechowi Młynarskiemu, Sewerynowi Krajewskiemu.
Wyreżyserowała spektakle teatralne: Biała bluzka (1987) i Kobieta zawiedziona (1994) (z Krystyną Jandą) oraz Zimy Żal (1989) (z Jeremim Przyborą), Koncert Mężczyźni mojego życia (1995) w Radiowej Trojce. Jej ostatnim przedstawieniem jest, napisany wspólnie z Andrzejem Poniedzielskim Chlip Hop, który od stycznia 2007 r. grany jest w Teatrze Ateneum. Również z Andrzejem Poniedzielskim, od października 2006 roku, na łamach Wirtualnej Polski prowadzi blog pod tym samym tytułem.
Andrzej Poniedzielski – poeta, autor tekstów piosenek i znacząca postać piosenki autorskiej, twórca scenariuszy, reżyser, konferansjer, humorysta. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach z tytułem magistra inżyniera. W 1977 r. otrzymał wyróżnienie na Spotkaniach Zamkowych Śpiewajmy Poezję w Olsztynie i nagrodę Naczelnej Redakcji Muzyki Estradowej PR i TV na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Na tym samym festiwalu w maju 1978 r. otrzymał II nagrodę, a w listopadzie I nagrodę na I Warszawskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (późniejsza OPPA).
Jest autorem tekstów wielu piosenek Elżbiety Adamiak. Pisał także dla: Maryli Rodowicz, Anny Marii Jopek, Grzegorza Turnaua, Lory Szafran, Edyty Geppert i Anny Treter. Pisze teksty do muzyki S. Krajewskiego, W. Nahornego, G. Turnaua, E. Adamiak, J. Strobla, T. Woźniaka. Wraz z Arturem Andrusem tworzy wieczory kabaretowe w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej Przechowalnia.
Z Tadeuszem Woźniakiem współtworzył spektakl dla dzieci Czterech muszkieterów w świecie komputerów wystawiony w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W XII 2002 r. w Teatrze Powszechnym w Łodzi wyreżyserował sztukę 12 godzin z życia kobiety, do której również napisał scenariusz. Wspólnie z Adamem Opatowiczem w Teatrze Polskim w Szczecinie współtworzył spektakle: Piosennik (premiera II 2004 r) i Stacyjka Zdrój (premiera III 2007 r.)
Jest również związany z teatrem Ateneum w Warszawie – od marca 2007 jako kierownik literacki Sceny na dole. W lutym 2007 r napisał scenariusz i wraz z Adamem Opatowiczem wyreżyserował spektakl Album rodzinny oparty na piosenkach i tekstach Jana Kaczmarka. W kwietnia 2008 r. odbyła się warszawska premiera Stacyjki Zdrój.
4 lipca 2002 r. w ramach Olsztyńskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję miała premierę jego solowa płyta 13 łatwych utworów tanecznych.
W 2007 r. został nominowany do nagrody im. Mateusza Święcickiego za całokształt twórczości. W tymże roku, podczas XXVIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odebrał Dyplom Mistrzowski Kapituły im. Aleksandra Bardiniego. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Polskiej Estrady Prometeusz przyznawanej za wybitne osiągnięcia artystyczne. W tym samym roku na wniosek Wojciecha Młynarskiego – laureata Złotego Berła 2008 – Nagrody Fundacji Kultury Polskiej, został uhonorowany nagrodą Małego Berła, przyznawaną wybitnie uzdolnionym twórcom nominowanym przez głównego laureata.