11 marca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Plakat z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, 1899 – 2003”. Konferencja prasowa 11 marca o godz. 12.00.
Na wystawę, przygotowaną z okazji 185-lecia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych składa się ponad dwieście plakatów zaprojektowanych w latach 1899–2003 przez profesorów i uczniów tej najstarszej polskiej szkoły artystycznej. Historyczna panorama plakatu jest zbiorowym dziełem stu kilkudziesięciu twórców, bardziej i mniej znanych, związanych z Matejkowską uczelnią całym życiem zawodowym lub zaledwie epizodem. Wszyscy oni jednak wpisują się w dzieje Akademii, te zaś z kolei – w historię akademickiego i artystycznego Krakowa.
Plakaty ze zbiorów krakowskiej ASP znane są w całej Polsce, bywały także poza jej granicami, uczestniczyły w wielu wystawach. Jedną z najbardziej znaczących była – także jubileuszowa, uświetniająca 150-lecie Akademii – ekspozycja 300 polskich i zagranicznych przedwojennych plakatów, zorganizowana w 1972 roku.
Zbiory Gabinetu Plakatów Biblioteki Głównej ASP przekraczają liczbę 7200 obiektów.
Wszystkie bez wyjątku pochodzą z darów – ofiarodawcami są najczęściej sami autorzy plakatów, w zdecydowanej większości wywodzący się ze środowiska krakowskiego, lub instytucje kultury, z którymi udało się nawiązać współpracę.
Obecna wystawa spełni swe zadanie, jeżeli – ukazując rolę, jaką w rozwoju plakatu odegrało środowisko krakowskiej Akademii, znacząc historię sztuki plakatu nazwiskami tej miary co Wyspiański, Axentowicz, Mehoffer – pobudzi do refleksji nad przemianami, jakim podlegał plakat w ciągu dziesięcioleci, i skłoni do zastanowienia się nad wyzwaniami, jakim musi stawić on czoło dzisiaj, w obliczu szybkich przemian cywilizacyjnych i ekspansji nowych środków komunikacji wizualnej.
Wystawa będzie czynna do 25 kwietnia 2004 r.