19 kwietnia 2012 roku w Warszawie rozpocznie się Festiwal Dni Teatru na Mokotowie. Powodzenie ubiegłorocznej edycji spowodowało, że w tym roku teatralne święto na Mokotowie potrwa cztery dni, a w programie znajdą się 22 wydarzenia.
Można powiedzieć, że Mokotów teatrem stoi – gdyż działa tu siedem stałych teatrów: Scena Przodownik, Teatr Baza, Teatr Druga Strefa, Teatr Guliwer, Teatr Kwadrat, Teatr Nowy i Videoteatr Poza oraz 4 Dzielnicowe Domy Kultury: Dorożkarnia, Kadr, Służewski Dom Kultury, Łowicka i Młodzieżowy Dom Kultury, a także Szkoła Aktorska Jana i Haliny Machulskich, Ognisko u Machulskich i wielu twórców niezależnych.
Podczas tegorocznych Dni Teatru na Mokotowie każdy znajdzie coś dla siebie – od farsy, przez klasykę, dramat współczesny, teatr lalek dla dorosłych po autorskie spektakle czy też spektakl dyplomowy szkoły aktorskiej. Miłośnicy teatru alternatywnego na pewno z przyjemnością obejrzą filmy dokumentalne o teatrach działających w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. W programie Dni Teatru na Mokotowie przygotowano również atrakcje dla najmłodszych i młodych widzów. Dla tych, którzy chcą spróbować własnych sił na scenie Ognisko u Machulskich przygotowało dni otwarte. Do udziału w projekcie zaproszone zostały wszystkie teatry działające w Dzielnicy Mokotów oraz Domy Kultury.
W repertuarze festiwalu widzowie odnajdą m.in.:
19 kwietnia, godz. 20.00, Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14 a
Harper Regan. Spektakl dyplomowy w wykonaniu uczniów Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich, reż. Katarzyna Łęcka
Współczesny dramat brytyjski Simona Stephensa to historia kobiety, która stoi u progu życiowej przemiany. Uwięziona w strukturach korporacji, zmęczona relacjami rodzinnymi opartymi na przyklejonych do twarzy uśmiechach, wybiera się w podróż… Napotkani na drodze ludzie uświadamiają jej, że każdy ma w sobie czerń i biel. Czy ukryta za maską przykładnej żony i karnej pracownicy Harper skorzysta z okazji jaką niesie jej życie?
19 kwietnia, godz. 20.00, Videoteatr Poza w Pałacyku Szustra, ul. Morskie Oko 2
Hommage à Różewicz. Aranżacja videoprzestrzeni, scenariusz, obrazy i reżyseria: Piotr Lachmann
Pierwsze nagranie z Tadeuszem Różewiczem pochodzi z października 1980 roku i miało miejsce w Krakowie. Peter Lachmann był wtedy jeszcze przykładnym tłumaczem poezji, prozy i dramatów Tadeusza Różewicza na język niemiecki. Kolejne nagrania realizowane były na przestrzeni trzech dziesięcioleci w różnych miejscach – m.in. w siedzibie Videoteatru Poza w warszawskim Pałacu Szustra, mieszkaniu Jolanty Lothe, warszawskich hotelach, pracowni Jerzego Tchórzewskiego, w Domu Literatury, wielokrotnie w mieszkaniu Ryszarda Przybylskiego (dokumentuje to poemat Różewicza Tempus Fugit z tomu Wyjście), Domu Pracy Twórczej w Konstancinie, we Wrocławiu, na Górze Ślęzy i w Gliwicach. Niektóre materiały weszły do realizowanego Videotryptyku Tadeusz Różewicz-twarz poezji. Prezentacja pierwszej niemieckojęzycznej części odbyła się w 1995 roku w Berlinie w ramach Festiwalu grenzenlos. Warschau- Berlin, kulturelle Begegnung mit Polen w Instytucie Kultury Polskiej z udziałem Tadeusza Różewicza, premiera polskojęzyczna w ramach otwarcia Sceny Poezji Videoteatru 18 maja 1996 roku z udziałem poety oraz w Gliwicach. Prezentacja drugiej części Tadeusz Różewicz-deutsche Gedichte und Geschichte (TR-niemieckie wiersze i historia) odbyła się 21 października 2000 roku we Frankfurcie nad Menem, natomiast części trzeciej Pojednanie mimo wszystko – 2 października 2007 w Kamieniu Śląskim i 3 października we Wrocławiu. Fragment nagrania z Gliwic wszedł również do spektaklu Hamlet gliwicki Piotra Lachmanna.
20 kwietnia, godz. 19.00, Teatr Druga Strefa ul. Magazynowa 14 a
Jeppe. Tekst i reżyseria: Ewa Kaleta
Inspiracją spektaklu był film Larsa von Triera Idioci. Opowiada historię członka zbuntowanej grupy ludzi, którzy symulując choroby psychiczne pozwalali sobie na przekraczanie norm społecznych. Grupa rozpadła się, ale Jeppe pozostał wierny jej ideom. Powrót do rzeczywistości oznaczałby dla niego utratę pozornej, bo uzależnionej od łamania konwenansów, wolności. Poza tym musiałby sobie uświadomić, że kobieta jego życia Josephine, też należy do przeszłości. Smutek i osamotnienie to cena jaką płaci za usprawiedliwiającą brak logiki wolność. Bohaterowi pozostają tylko emocje, jedyne prawo rządzące jego światem. Pobyt w pokoju Jeppe to nie tylko okazja do uczestnictwa w chaotycznych wspomnieniach, ale i możliwość zmierzenia się z traumatycznymi przeżyciami, które są zazwyczaj są spychane w podświadomość albo rozpamiętywane samotnie, w czterech ścianach. Właśnie dlatego widz, świadek tych rozważań, musi zastanowić się czym jest tak zwana normalność, która definiuje obłęd.
21 kwietnia, godz. 22.00, eferte Fundacja Rozwoju Tańca, Teatr Druga Strefa ul. Magazynowa 14 a
Keine Eier. Koncepcja, reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska
Keine Eier to monodram w duecie, którego koncepcja została opracowywana dla aktorki Joanny Federowicz. Drugą rolę zagra i wytańczy Anna Piotrowska.
Dawno temu byłam jajkiem. Nie poznałem swojej Kury. Leżałam sobie na słomie w jakiejś komórce. Teraz jadę samochodem w wytłoczce z innymi jajkami. Nie rozmawiamy ze sobą – jajka nigdy ze sobą nie rozmawiają.
Zostałam kupiona przez kogoś. Było chłodno, nawet zimno. Ale to nic – już się przyzwyczaiłam. Potem będzie gorąco. Zresztą nie wiem – może nie. Lodówka raz się otwiera, a raz zamyka. Znowu myślę o tym, żeby nie ruszać się stąd, ale żeby coś się zmieniło. Można by tu zmieścić dużo rzeczy. Chciałabym tu mieć parę kamieni i strumyk. Już nic z tego nie wyjdzie…
22 kwietnia, godz. 18.00, Dom Kultury Kadr, ul. Gotarda 16
Teatr Alternatywny w Filmie Dokumentalnym
Filmy archiwalne z początków działalności artystycznej teatrów: Academia, Teatr Ósmego Dnia, Akademia Ruchu i innych. Słowo wstępne i prowadzenie: Ryszard Kawalec.
Od 19 do 22 kwietnia
Dzielnica Mokotów m. st. Warszawy
Warszawa