Od 19 kwietnia 2012 roku w siedzibie oddział MHK Dzieje Nowej Huty będzie można oglądać wystawę Nowa przestrzeń. Modernizm w Nowej Hucie.
Wystawa w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w Oddziale Nowa Huta, obejmuje lata 1956-1970, czyli tzw. epokę gomułkowską, nazywaną często, choć mało precyzyjnie, latami sześćdziesiątymi.
Nowohucka ekspozycja prezentuje przemiany, jakie zaszły w architekturze dzielnicy od przełomowego roku 1956, kiedy zerwano z socrealistyczną zabudową na rzecz nowej – modernistycznej. Owe zmiany pojawiają się jeszcze w obrębie starego kompleksu Nowej Huty, ale przede wszystkim w kształtowaniu nowych osiedli, które powstały poza wytyczonym pierwotnie planem. Wybudowano je na terenie Wzgórz Krzesławickich i Bieńczyc. Górną czasową granicą wystawy jest rok 1970, stąd ekspozycja zawiera również wstępne projekty Mistrzejowic.
We wspomnianym okresie zaszły również ogromne zmiany w postrzeganiu wnętrz mieszkalnych. Mała powierzchnia mieszkania rzutowała na jego wyposażenie. Rozpoczęła się moda na urządzanie mieszkań, a nie na ich meblowanie. O aktualnych trendach w wystroju wnętrz informowały książki opatrzone zdjęciami i fotografiami. W gazecie codziennej Głos Nowej Huty w okresie 1960-1965 cyklicznie pojawiała się rubryka Urządzamy mieszkanie, a później Architekt wnętrz radzi.
Na wystawie zostaną zaprezentowane meble, jakie spotykało się w mieszkaniach w tamtych latach. Są to meble utrzymane w duchu nowoczesnym oraz te w tradycyjnym stylu i tzw. meble na wysoki połysk.
Ze względów polityczno-gospodarczych Nowa Huta była bardzo ważnym punktem na mapie Polski. Zmiany architektoniczno-urbanistyczne, jakie tu zachodziły miały wpływ na nowo powstające osiedla w całym kraju. Jednocześnie na charakter nowohuckich osiedli, bloków i wnętrz mieszkalnych wpływały centralistyczna polityka władz oraz zmiany w innych polskich ośrodkach.
Wernisaż: 19 kwietnia
Wystawa potrwa do 1 lipca
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16
Kraków