Od 20 kwietnia 2012 roku w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Małgorzaty Jabłońskiej i Piotra Szewczyka Dzikie/Wild.
Na swojej najnowszej wystawie w Miejscu Projektów Zachęty zatytułowanej Dzikie/Wild Małgorzata Jabłońska i Piotr Szewczyk zaprezentują prace stworzone specjalnie z myślą o tym pokazie oraz wcześniejsze projekty. Wszystkie łączy przyrodniczy temat.
Wcześniejsze historie Jabłońskiej, realizowane samodzielnie – a z czasem wspólnie z Piotrem Szewczykiem – rozgrywały się przeważnie w scenerii miejskiej. Inspirowane były indywidualnymi doświadczeniami artystki wynikającymi z codziennej egzystencji albo z pełnionych wtedy przez nią społecznych ról, np. nauczycielki szkolnej. Prace z tamtego okresu mają przeważnie formę komiksu czy interaktywnej gry i nazywane są przez artystkę komputerowymi bądź animowanymi historiami. Znakiem rozpoznawczym Małgorzaty Jabłońskiej stały się zgeometryzowane postacie bohaterów, ciepło-ironiczny styl narracji i wyostrzony zmysł obserwacji otaczającej rzeczywistości.
W MPZ artystka pokaże z tego okresu twórczości pracę Szynszylowa historia w 3 częściach, 9 obrazach. Ma ona formę komiksu wydrukowanego na panelach, zawieszonych w przestrzeni galerii. Opowiedziana przez artystkę niemal prawdziwa historia odnosi się do wspomnień obojga autorów wystawy i kręci się wokół lodów i sympatycznych, acz dzikich zwierzątek.
Wraz z nawiązaniem współpracy z Piotrem Szewczykiem — dizajnerem i programistą — do prac Jabłońskiej wkroczył komputerowy software, a także bardziej wyszukany sposób prezentacji historii. Szewczyk pokazuje na wystawie podobną w poetyce do szynszyli prototypową zabawkę — drewnianego bobra z ruchomymi elementami.
Wśród najnowszych prac obojga artystów znajdzie się instalacja przestrzenna Małgorzaty Jabłońsiej powstała we współpracy z Piotrem Szewczykiem — rodzaj labiryntu czy też rozłożonej książki, do której wnętrza można wejść. W przestrzeni parterowej zawisną prostokąty białej tkaniny, na której obraz wykreowany będzie za pomocą wprasowywania białych bądź czarnych figur. Są to stylizowane sylwetki zwierząt, czasem zwierząt i ludzi wchodzących ze sobą w interakcję, szukających naturalnego kontaktu.
Z opisaną pracą zestawiony zostanie projekt Piotra Szewczyka we współpracy z Małgorzatą Jabłońską — powstały także z myślą o wystawie Dzikie/Wild i noszący taki sam tytuł. Jest to seria wyświetlanych na monitorze kolorowych zdjęć tematycznie związanych z naturą. Losowo pojawiają się na nich białe sylwetki zwierząt. Najistotniejszy jest efekt dźwiękowy – na bazie zdjęć generowany będzie rytm. Jednym z algorytmów, który go nada, jest sławny Game of Life wymyślony w 1970 roku przez matematyka Johna Conwaya.
W podziemiu galerii prezentowana jest interaktywna instalacja Notanoidy, przygotowana wspólnie przez Jabłońską i Szewczyka w 2009 roku. Widzowie zaproszeni są do zabawy z niewielkimi białymi stworzeniami. Sterowane przez program komputerowy czujniki rejestrują każdy ruch osoby znajdującej się w sali. Ruch ten z kolei wpływa na powstawanie dźwięku oraz na zachowanie białych i czarnych plam projektowanych na ścianie.
Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 17 czerwca
Miejsce Projektów Zachęty
Warszawa
Kurator: Magda Kardasz