20 kwietnia 2012 roku w Moskwie rozpocznie się 5. edycja Festiwalu Filmów Polskich Wisła. Widzowie będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne, które opisują polską rzeczywistość i kulturę.
W tym roku zostaną pokazane m.in. cykl dokumentów Przewodnik do Polaków. Obrazy te zabiorą rosyjską publiczność w podróż do źródeł fenomenu współczesnej polskiej wolności i kreatywności.
Prezentowane filmy:
Zew wolności Wojciecha Słoty i Leszka Gnoińskiego.
W czasach, gdy życie w Polsce kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem, zjawiskiem społecznym o kolosalnej sile rażenia, stała się przestrzenią ludzi wolnych. Żelazna kurtyna nie była w stanie zatrzymać rocka, a młodzi ludzie dzięki muzyce poczuli własną siłę i godność. Polski rock od początku stał w kontrze do zastałej rzeczywistości obyczajowej, kulturowej i politycznej. Piosenki kruszyły stereotypy i tworzyły więzi między ludźmi. Swoistą enklawą wolności stał się festiwal w Jarocinie – pokazany w filmie dzięki niepublikowanym dotąd materiałom archiwalnym.
Political Dress Judyty Fibiger.
Czy można być modnym w czasach, gdy na półkach w sklepach dostępne są jedynie ubrania robocze? Czy wyglądem można manifestować wolność? Modowe podziemie Polaków trwało 45 lat. W czasach komunizmu żywy kolor i modny fason były osobistą bronią przeciw szarzyźnie dnia codziennego.
Sztuka wolności Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza.
Dokument szuka odpowiedzi na pytanie o fenomen polskiego himalaizmu w latach 70. i 80., gdy w PRL-u trwało apogeum realnego socjalizmu. Wbrew trudnej ekonomicznie sytuacji w kraju, Polacy organizowali kosztowne wyprawy w Himalaje, ciesząc się opinią najlepszych na świecie himalaistów. Reżyserzy opowiadają o najtrudniejszych polskich wyprawach, najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty oraz przybliżają postacie m.in. Jerzego Kukuczki, Andrzeja Zawady, Wandy Rutkiewicz. Pokazują też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach.
Zabawki Andrzeja Wolskiego.
Zabawa to elementarna potrzeba każdej kultury, która wymyka się wszelkim próbom kontroli i zawsze pozostaje sferą wolności osobistej. To film o tym, jak polskie dzieci ery komunizmu, przy pomocy patyków i drutu, uczyły się niezależności i samodzielnego myślenia.
Poza cyklem Przewodnik dla Polaków zostanie zaprezentowany również dokument Ty! On? Ja? Tomasza Bardorscha. Opowiada on o kobiecie imieniem Elena, która urodziła się i wychowała na Syberii w ateistycznym otoczeniu. Będąc fotomodelką i prezenterką telewizyjną u szczytu swojej kariery, zadaje sobie pytanie o sens życia i szczęście. Nawraca się i wstępuje do zakonu w Polsce.
5. edycja Festiwalu Filmów Polskich Wisła
20 do 27 kwietnia
Moskwa