5 i 6 marca 2009 roku w Małej Sali Teatru Nowego w Łodzi będzie można zobaczyć przedpremierowe pokazy autorskiego spektaklu Piotra Cieplaka i Leszka Bzdyla Przed południem, przed zmierzchem.
W swoim najnowszym przedstawieniu Piotr Cieplak, jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów teatralnych, twórca wybitnych spektakli (jak Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z Wilkowiecka, współczesne misterium z udziałem rockowej grupy Kormorany czy widowisko Muzyka ze słowami z udziałem zespołu Voo Voo oraz Jana i Marii Peszków), oklaskiwanych i nagradzanych na deskach wielu scen (nagroda im. Konrada Swinarskiego 2008 za reżyserię Słomkowego kapelusza Labiche’a w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera w Warszawie, nagroda TVP Kultura Gwarancja Kultury 2008 w kategorii teatr za reżyserię przedstawienia Opowiadania dla dzieci Singera w Teatrze Narodowym w Warszawie), tym razem sięgnął do materii dla siebie nowej – do tańca współczesnego.
W tym celu zaprosił do współpracy Leszka Bzdyla, uznanego choreografa, założyciela Teatru Dada von Bzdülöw. Wspólnie stworzyli przedstawienie niezwykłe, opowiadające o tych pozornie nieistotnych, mało spektakularnych chwilach życia – o momentach zamyśleń. Poświęcili przedstawienie czasowi, który przemyka, który traktujemy jako nieważny, poboczny. Przed południem, przed zmierzchem to spektakl bez słów, w którym grupa tancerzy kreuje osadzoną w latach sześćdziesiątych rzeczywistość lokatorów kilku mieszkań jednego budynku. Ich ruchowi towarzyszy oryginalna i nowoczesna w brzmieniu muzyka Patryka Zakrockiego i Pawła Szamburskiego, oraz ciekawie wystylizowana scenografia Andrzeja Witkowskiego. W sumie powstał spektakl zarówno dla miłośników tańca nowoczesnego jak i dla wielbicieli bardziej klasycznej formy teatralnej. Spektakl o tym, że aby doznać głębi przeżywanej chwili, nie trzeba jej opisywać słowami.
Piotr Cieplak (ur. 1960 r), absolwent krakowskiej PWST, to reżyser, którego niełatwo wrzucić do konkretnej szufladki. Dając nam kolejne teatralne perełki, wciąż szuka nowych form i tematów, eksperymentuje. To on kilka lat temu przygotował niecodzienne widowisko Historia o Narodzeniu Pana Jezusa na Dworcu Centralnym, opowiadając o świętej rodzinie, która gubi się w dzisiejszym świecie supermarketów, a żłóbek znajduje w noclegowni dla bezdomnych. Nad halą główną dworca zawiesił malownicze niebo – jak prawdziwe.
Choć reżyseruje w teatrach m.in. Narodowym, Polonia, wcześniej – Dramatycznym, Rozmaitości, Powszechnym, a ostatnio w Starym Teatrze w Krakowie, to też od czasu do czasu chętnie czerpie siły z teatru niezależnego. Na przykład z pracy z Teatrem Montownią, z którym w tym roku przygotował oryginalne przedstawienie bez słów Utwór sentymentalny na czterech aktorów.
Leszek Bzdyl – tancerz, choreograf, reżyser. W 1993 roku założył Teatr Dada von Bzdülöw, w którym reżyseruje, tworzy choreografie i występuje w większości przedstawień. Laureat nagród za działalność artystyczną Prezydenta Miasta Gdańska w 1998 i Prezydenta Miasta Gdyni w 1999. W 1999 roku otrzymał również Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. W roku 2002 był stypendystą miasta Gdańska.
Jako choreograf i twórca ruchu scenicznego współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce. Dotychczas uczestniczył w realizacji ponad 40 przedstawień, m.in.: Testament psa (reż. P. Cieplak, Teatr Rozmaitości, Warszawa), Władza (reż. Jan Englert, Teatr Narodowy), Anioł zstąpił do Babilonu (reż. J. Wernio, Teatr Miejski w Gdyni), Słomkowy Kapelusz (reż. P. Cieplak, Teatr Powszechny, Warszawa), Otello (reż. J. Głąb, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy). W Teatrze Miejskim w Gdyni występował w rolach dramatycznych, z których najważniejsze to: Kaliban (Burza, William Szekspir), David (Niezidentyfikowane Szczątki Ludzkie, Brad Fraser), Clarin (Życie jest snem, Calderon de la Barca).
W latach 1997-2000 był promotorem cyklicznych spotkań artystycznych pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa realizowanych na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni. Od 2002 roku koordynuje program festiwalu Korporacja Tańca w Gdańsku. Od 1990 prowadzi warsztaty teatralne i lekcje tańca w Polsce i za granicą (Anglia, Czechy, Francja, Francja, Finlandia, Niemcy). Uczył między innymi w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku i w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.