24 kwietnia 2012 roku w Studiu 1 Telewizji Polskiej w Warszawie po raz siódmy odbyła się uroczystość wręczenia nagród Gwarancje Kultury 2012, tradycyjnie w rocznicę powstania TVP Kultura.
Laureatami tegorocznej edycji Gwarancji Kultury 2012 zostali: Andrzej Stasiuk, Janusz Opryński, Aleksandra Kurzak, Paweł Kloc, Artur Rojek, Anda Rottenberg. Nagrodzony został również duet muzyczny Ballady i Romanse, twórcy Projektu Warszawiak, a także autorzy teledysku Nie ma cwaniaka na warszawiaka Krzysztof Skonieczny i Marcin Starzecki. Supergwarancję w kategorii Wydarzenie Roku odebrała Danuta Wałęsa.
Redakcja TVP Kultura postanowiła w tym roku poszerzyć formułę Gwarancji Kultury o nowe kategorie: Menedżer kultury i Wydarzenie w sieci. Pierwsza z nich dedykowana jest wszystkim tym osobom, które w ogromnym stopniu współtworzą i animują życie artystyczne, prezentując, promując i przyczyniając się do sukcesów wielu polskich twórców, a równocześnie zwykle pozostają w cieniu, na drugim planie i rzadko bywają nagradzani, mimo iż ich rola kulturotwórcza jest nie do przecenienia.
Nagroda w kategorii Wydarzenie w sieci to ukłon w stronę odbiorców kultury, wśród których internauci stanowią nowe zjawisko i nową siłę, która potrafi nie tylko wyznaczać współczesne trendy w kulturze, ale także skutecznie wpływać na formy i sposoby dystrybucji dóbr kultury.
Gwarancje Kultury 2012 – laureaci
- Laureat Gwarancji Kultury 2012 w kategorii Literatura
Andrzej Stasiuk – jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Za zbiór opowiadań Grochów, książkę o losie i czasie, który dla każdego jest dokładnie odmierzony. Za niezwykły język – jego plastyczność i precyzję. Za literacką próbę przypomnienia, że śmierć jest częścią życia.
- Laureat Gwarancji Kultury 2012 w kategorii Muzyka (jazz, rock i inne)
Ballady i Romanse – duet muzyczny Barbary i Zuzanny Wrońskich. Za inspirowany m.in. twórczością Czesława Miłosza album Zapomnij, który pokazuje, jak nowocześnie i oryginalnie wykonywać poezję śpiewaną.
- Laureat Gwarancji Kultury 2012 w kategorii Muzyka poważna
Aleksandra Kurzak – śpiewaczka operowa. Za mistrzostwo wokalne i repertuar różnorodny stylistycznie utrwalony na płycie Gioia – płycie nagranej po raz pierwszy przez polską śpiewaczkę dla Decca, najbardziej prestiżowej wytwórni fonograficznej na świecie.
- Laureat Gwarancji Kultury 2012 w kategorii Film
Kołysanka z Phnom Penh,
Paweł Kloc – reżyser i producent. Za najwybitniejszy polski pełnometrażowy dokument ostatnich lat. Za bezkompromisowość artystyczną i sukces realizacyjny mimo braku wsparcia finansowego ze strony branży filmowej. Za odwagę podróży do jądra ciemności.
- Laureat Gwarancji Kultury 2012 w kategorii Teatr
Janusz Opryński – reżyser teatralny. Za znakomitą adaptację Braci Karamazow w Teatrze Provisorium w Lublinie – przedstawienie, które przywołuje przeklęte problemy Dostojewskiego, by skonfrontować je z wiarą i niewiarą współczesnego widza.
- Laureat Gwarancji Kultury 2012 w kategorii Sztuki wizualne
Anda Rottenberg – znawczyni sztuki, kuratorka wielu wystaw. Za berlińską ekspozycję Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce – pierwszą wystawę obrazującą historię ostatniego tysiąclecia polsko-niemieckiego sąsiedztwa.
- Laureat Gwarancji Kultury 2012 w kategorii Menedżer kultury
Artur Rojek, za OFF Festival w Katowicach – za OFFensywne myślenie i stworzenie imprezy muzycznej, podczas której niezrażony trudnościami od lat prezentuje najciekawsze zespoły i wydarzenia z muzycznego offu.
- Laureat Gwarancji Kultury 2012 w kategorii Wydarzenie w sieci
Projekt Warszawiak oraz twórcy teledysku Nie ma cwaniaka na warszawiaka, Krzysztof Skonieczny i Marcin Starzecki
Muzyczny hołd złożony ulicznym artystom przez Łukasza Garlickiego i spółkę (Projekt Warszawiak) oraz twórców teledysku Nie ma cwaniaka na warszawiaka Krzysztofa Skoniecznego i Marcina Starzeckiego. Za stworzenie największego hitu muzycznego polskiego Internetu roku 2011, umiejętnie łączącego warszawskie tradycje z nowoczesną technologią.
- Nagroda specjalna – supergwarancja. Wydarzenie roku.
Danuta Wałęsa za książkę Marzenia i tajemnice, która spotkała się z żywym odbiorem czytelników i stała się inspiracją do dyskusji o drugoplanowych bohaterach naszej najnowszej historii, a także o roli i miejscu kobiet w życiu społecznym.