11 maja 2012 roku o godz. 12.00 w Galerii BWA w Katowicach rozpocznie się akcja Drugie życie autorstwa Piotra Lutyńskiego. O godz 16.00 zostanie zaprezentowana prezentacja multimedialna w Galerii BWA.
Do Sztuki Gotowi Start! to całoroczny projekt, którego celem jest twórcza aktywizacja mieszkańców Katowic poprzez inicjowanie wydarzeń artystycznych w różnych zakątkach miasta. Formuła projektu zakłada dwupłaszczyznowe, komplementarne działania: z jednej strony happeningi, performance’y, akcje przeprowadzane przez zaproszonych artystów, z drugiej działania edukacyjno-animacyjne.
Akcje mają na celu wykreowanie kontrastujących z rzeczywistością sytuacji, które zmobilizują wyobraźnię, skłonią do zastanowienia się nad kluczowymi problemami, które nas dotyczą: tożsamością, kulturą, ekologią, itp.
Projekt Second Life / Drugie Życie rozpoczęty w NY w 2007 r. Idea Jak ożywić martwego jelenia w wielkim mieście? rozpoczęła się dwutygodniowym performancem (głowa jelenia została umocowana na torsie głównego bohatera, nawiązując do mitycznego centaura). Świat widziany poprzez głowę jelenia, tak jak założenie kurtki punkowej, zmiana samochodu, itp., zmienia naszą optykę, nasze zachowania, reakcje ludzi. Nastąpił udany eksperyment — Jeleń ożył. Dwa światy przeniknęły się.
Piotr Lutyński zajmuje się rzeźbą, malarstwem, wykonuje obiekty, instalacje, performance’y, koncerty muzyki eksperymentalnej, pokazy multimedialne. Realizuje pokazy muzyczno-wizualne, w których uczestniczą żywe zwierzęta zestawiane z malarskimi kompozycjami, rzeźbami, poezją i muzyką. Od końca lat 90. zwierzęta stały się współtwórcami działań artysty. Lutyński wierzy, że żywe zwierzęta pomagają otworzyć się widzom na pokazywane obiekty, dzięki nim przełamuje sztuczność konwencji galeryjnego wydarzenia. Prowadzi akcje totalne w przestrzeni miast polegające na interdyscyplinarnym koncercie połączonym z akcją artystyczną (Nowy Jork, trasa w Niemczech).
Jest członkiem stowarzyszenia Otwarta Pracownia w Krakowie. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, ogólnopolskiej kolekcji Znaki Czasu, Galerii Foksal, Galerii Muzalewska, w zbiorach Andrzeja Starmacha, Krzysztofa Chwedczuka i Macieja Prusa.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
aleja Wojciecha Korfantego 6
Katowice