Od 7 maja 2012 roku w Muzeum Miasta Gdyni można oglądać wystawę Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy. Ekspozycja została przygotowywana z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci Jerzego Kawalerowicza.
To biograficzna, retrospektywna wystawa poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, autora znanych ekranizacji Faraona, Austerii, Matki Joanny od Aniołów i Quo Vadis, laureata wielu prestiżowych nagród filmowych m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie, współzałożyciela Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz wieloletniego kierownika.
Miejsce Jerzego Kawalerowicza w historii polskiej sztuki filmowej jest nie do podważenia. Wywarł on duży wpływ na kształt polskiej powojennej kinematografii. Postać Kawalerowicza jest nierozerwalnie związana z tym, co w dorobku polskiego kina jest najbardziej wartościowe. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim własne dokonania artystyczne reżysera oraz nie mające precedensu, trwające ponad czterdzieści lat kierowanie przez niego najbardziej zasłużonym dla polskiego kina zespołem Kadr – miejscem w którym narodziła się polska szkoła filmowa.
Muzeum Kinematografii w Łodzi pragnie przypomnieć i złożyć hołd Reżyserowi. Muzealna wystawa stanowi próbę przypomnienia i przedstawienia reżysera w możliwie szerokim wymiarze: jako człowieka i jako artysty, którego obrazy zyskały międzynarodową renomę, jako współtwórcy słynnej polskiej szkoły filmowej, wieloletniego szefa Studia Filmowego Kadr, współzałożyciela Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi. Ekspozycja Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy w głównej części będzie stanowiła prezentację twórczości reżysera, który wśród artystów polskiego kina uchodził za najlepszego rzemieślnika, tworząc kino, które było zawsze światowe i europejskie oraz ponadczasowe.
Muzeum udało się zgromadzić wyjątkową kolekcję plakatów zagranicznych. Jest to przede wszystkim zbiór plakatów filmowych z całego świata, są wśród nich unikatowe egzemplarze pochodzące z Argentyny, Kuby, Rosji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Francji, USA, Niemiec, Japonii. Są także plakaty wielkoformatowe ( największe plakaty mają wymiary: 2m x 2,8m, 2m x 1,6m) wydane we Włoszech i Francji. Ten zbiór archiwaliów świadczy o ogromnej popularności polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie.
Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kurator wystawy: Krystyna Zamysłowska
Projekt graficzny: Sławomir Bit
Projekt przedsięwzięcia: Stanisław Zawiśliński
Współorganizatorzy: Studio Filmowe KADR, Wydawnictwo Skorpion
Wernisaż: 7 maja
Wystawa potrwa do 30 czerwca
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
Gdynia