12 marca 2009 roku spotkaniem Filmy o malarzach – niezwyczajne biografie w Fabryce Sztuki w Łodzi rozpocznie się projekt Obraz w kadrze. Jest to interdyscyplinarny projekt edukacyjny, w którym poprzez zgłębianie tematu związków filmu ze sztukami pięknymi, organizatorzy chcą sprowokować młodych odbiorców kultury, do aktywnego, uważnego i wnikliwego odbioru sztuki filmowej z uwzględnieniem jej częstych nawiązań do tradycji malarstwa i intertekstualnego charakteru. Kolejne spotkania będą prezentacją różnorodnych perspektyw z jakich można analizować film – okiem filmoznawcy, historyka sztuki, twórcy, z wykorzystaniem różnorodnych form przekazu i prezentacji poruszanych zagadnień – projekcje filmowe, zajęcia warsztatowe, debaty i dyskusje czy interaktywne prezentacje multimedialne.
12 marca, godz. 18.00, Filmy o malarzach – niezwyczajne biografie
Zajęcia mają na celu ukazanie takich filmów biograficznych, które nie są zwyczajnym referowaniem losów znanej postaci i przedstawianiem jego dzieł. Uwaga zostanie zwrócona na te elementy strony formalnej filmu – kompozycję kadru nawiązującą do konkretnych dzieł malarskich, dobór oświetlenia i kolorów – które są wyrazem fascynacji autora filmowego twórczością artysty-malarza.
Prowadzenie: Ewa Ciszewska
19 marca, godz. 18.00, Taśma filmowa jak płótno – inspiracje malarskie
Spotkanie to będzie poświęcone omówieniu filmów będących wyrazem konkretnych tendencji malarskich w filmie, gdzie cała strona formalna konstruowana jest w określonej estetyce np. BAROK w filmach Greenewaya czy MANIERYZM w twórczości Won Kar Way’a. Prezentacja filmów awangardowych polegających na bezpośrednich zabiegach na taśmie filmowej, które po wyświetleniu na ekranie dają efekt ruchomego malarskiego obrazu. Będzie to próba zaznajomienia widza z filmami niedostępnymi w kinach i głównym obiegu, które nie posiadają fabuły i są niejednokrotnie dziełami autotematycznymi.
Prowadzenie: Magdalena Karkowska