15 marca 2009 roku o godzinie 12.00 w Krakowie odbędzie się Marszu Pamięci. 3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto żydowskie, do którego przesiedlono ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto w getcie kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek. W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta wywieziona została głównie do obozu zagłady w Bełżcu, ale ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około 1 000 osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym Placu Bohaterów Getta.
To na tym Placu właśnie, w rocznicę likwidacji getta, od wielu już lat gromadzą się mieszkańcy Krakowa, aby w Marszu Pamięci przejść na teren dawnego obozu w Płaszowie – pokonując dystans, który dla wielu jego mieszkańców był drogą na śmierć. Marsz Pamięci ma na celu nie tylko upamiętnienie ofiar terroru hitlerowskiego, ale też przywrócenie pamięci o ponad 700-letniej obecności Żydów w Krakowie, zakończonej w tak tragiczny sposób i do tego przez dziesięciolecia – zapomnianej.
Uczestnicy Marszu gromadzą się na Placu Bohaterów Getta przed Muzeum Pamięci – Apteka pod Orłem, gdzie odbywa się część oficjalna Marszu. Następnie przejdą ulicami Podgórza – Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską – na teren byłego obozu KL Płaszów – tą samą drogą, która dla wielu mieszkańców getta była drogą na śmierć. Podczas Marszu odbywają się dwie ceremonie upamiętniające pomordowanych Żydów: pierwsza przy ulicy Limanowskiego, przy pozostałościach murów getta oraz przy pomniku na terenie byłego obozu w Płaszowie.
W tegorocznym Marszu weźmie również udział HADREY-RON CHOIR z Rehovot w Izraelu. Wykonają oni kilka pieśni na Placu Bohaterów Getta przed Marszem, jak również pod pomnikiem pomordowanych Żydów na terenie byłego obozu w Płaszowie. Dyrygentem tego istniejącego od 1987 roku chóru jest Avi Fajntoch, jeden z najbardziej cenionych dyrygentów i kompozytorów izraelskich. Ten sam chór wystąpi tez w dzień Marszu Pamięci wieczorem w Synagodze Tempel, gdzie wykona pieśni inspirowane Biblią, pieśni ludowe oraz współczesne kompozycje izraelskie (15 marca 2009 roku, godz. 19.00, wstęp wolny).