24 maja 2012 roku w Lublinie rusza VII Festiwal Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi. Ideą tegorocznej edycji jest pokazanie swobodnych literackich inspiracji wyrażanych poprzez dźwięk.
Festiwal Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi zrodził się z idei promocji środkowoeuropejskiej sztuki teatralnej, która co roku ożywia Lublin i dostarcza niezapomnianych wrażeń artystycznych mieszkańcom miasta. Tradycją Festiwalu jest prezentacja spektakli na Placu Łokietka i Krakowskim Przedmieściu oraz w charakterystycznym kolorowym namiocie ustawionym na Placu Litewskim.
Tegoroczny dobór spektakli pozwoli widzom na zobaczenie różnorodnych historii, które opowiedziane poprzez muzykę i dźwięk odkryją przed nimi złożoność świata, relacji rodzinnych i międzyludzkich. Teatr oparty na muzyce oddaje dźwiękom pozycję narratora, który rytmem buduje nastrój, zaś śpiewem objaśnia historię. W tym roku do programu Festiwalu powrócił nurt spektakli dla najmłodszych widzów.
Program Festiwalu:
24 maja
10.30 – Teatr Plac Zabaw (Warszawa), Mama MU, Plac Łokietka (spektakl dla dzieci)
Plenerowy, interaktywny spektakl dla dzieci, który powiada o przygodach i niezwykłej przyjaźni krowy Mu oraz jej przyjaciela – Pana Wrony. Marzenia bohaterów i ich samych poznajemy poprzez humorystyczne zdarzenia. Raz na huśtawce, innym razem podczas wielkiego sprzątania albo jako budowniczych. To piękna opowieść o tym, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji. Nawet jeśli wydają się niemożliwe do spełnienia.
19.00 – Teatr Rampa (Warszawa), Monsters. Pieśni morderczyń, Plac Litewski – namiot
Muzyczny spektakl opowiadający historie legendarnych morderczyń: Belle Gunness, Aileen Wuornos czy Brendy Spencer. Spektakl stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak delikatne i wrażliwe istoty, jak kobiety, dokonują tak bestialskich czynów. Jest to również próba zastanowienia się nad pozycją świętego zbrodniarza w świecie mediów i popkultury, któremu hołd oddawany jest w postaci filmów, książek, piosenek bądź spektakli. Songi, ballady i piosenki Nicka Cave’a, Renaty Przemyk i Toma Waitsa w nowych interpretacjach stworzą tę niesamowitą historię namiętności i zbrodni.
22.00 – Teatr Fuzja (Poznań), Dywidenda, Plac Litewski
Dywidenda jest teatralną odpowiedzią na wstrząsający światem kryzys ekonomiczny. Kryzys, którego geneza tkwi w ekonomii wirtualnej, gdzie sposoby obrotu pieniądza bardziej przypominają zasady gry hazardowej niż biznesu. Tylko jakie są reguły? Kto je ustala? – pytają twórcy spektaklu. Akcja Dywidendy toczy się na największej w Polsce planszy, służącej do gry losowej w formacie 3D. Podejrzane interesy światowych funduszy i korporacji, ludzkie ambicje i chciwość – to świat w którym bohaterom-graczom przyjdzie toczyć walkę o zwycięstwo.
25 maja
10.30 – Teatr Plac Zabaw (Warszawa), Elmer. Słoń w kratkę, Plac Łokietka (spektakl dla dzieci)
Elmer. Słoń w kratkę opowiada historię słonia, która pokazuje, że bycie innym może przynosić frajdę. Mówi o tym, ile kosztuje chęć zamiany siebie w kogoś innego, o akceptacji siebie takim, jakim się jest i ciągłej chęci stawania się lepszym.
17.00 – Teatr A Part (Katowice), Cyrk Bellmer, Plac Litewski – namiot (spektakl przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych)
Tytuł spektaklu to gra słów kryjąca w sobie połączenie niedocenionej w Polsce sztuki cyrkowej, korespondujący z życiem i twórczością Hansa Bellmer’a, którego dzieła również nigdy nie zostały docenione w naszym kraju. Połączenie tych dwóch składników stworzyło cyrk o umieraniu, freak show, połączenie rozrywki i śmierci, erotyki i grzebania zmarłych.
22.00 – Teatr Korez (Katowice), Kometa czyli ten okrutny XX wiek według Jaromira Nohavicy, Plac Litewski – namiot
Przedstawienie, którego osią stały się utwory czeskiego barda – Jaromira Nohavicy – twórcy uniwersalnego, doskonale rozumianego w Europie Środkowej. Spektakl za pośrednictwem kilkunastu jego pieśni ukazuje wycinek losu paru narodów, które opowiedziane zostały w historiach zwykłych ludzi. Spektakl z podtytułem ten okrutny wiek XX jest refleksją nad minionym stuleciem, strasznym, pięknym, słodko-gorzkim i tragikomicznym. Opowieść barda przenika groza i piękno.
26 maja
15.00 – Teatr Gry i Ludzie (Katowice), Koty Trzy, Plac Łokietka (spektakl dla dzieci)
Spektakl Koty trzy to wesoła i bardzo kolorowa interaktywna przygoda dla dzieci w wieku przedszkolnym. W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Pazurek, Chrupek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają się im całkiem śmieszne i wybuchowe historie.
17.00 – Tsigunz Fanfara Avantura – parada orkiestry dętej, trasa: Plac Łokietka w kierunku Placu Litewskiego
18.00 Teatr Malabar Hotel (Warszawa), Matka, Plac Litewski – namiot
Matka – Niesmaczna sztuka w dwóch aktach z popularnym epilogiem Stanisława Ignacego Witkiewicza napisana w 1924 roku – zaczyna się jako fatalna historia matki i syna. Wampiryczne postaci krążą wokół siebie – w centrum matka, pijąc wódkę, narzeka na życie własne i swojego syna. Prostytucja, szpiegostwo, pijaństwo, kokainizm – witkiewiczowscy bohaterowie na skutek nienasycenia szukają ostatecznej katastrofy.
21.30 Tsigunz Fanfara Avantura – Koncert muzyki bałkańskiej, Plac Litewski – scena
Tsigunz Fanfara Avantura to jedyny taki zespół na polskiej scenie muzycznej – siedmioosobowa orkiestra dęta, inspirowana bałkańskimi orkiestrami weselno-pogrzebowymi. To eksperyment, polegający na zestawieniu ryczącej sekcji dętej z silną, dwuosobową sekcją rytmiczną. Zespół tworzą muzycy wywodzący się ze środowiska muzyki improwizowanej, alternatywnej i jazzu, którzy zupełnie przypadkiem zafascynowali się muzyką bałkańską i postanowili wykonywać ją po swojemu, przenosząc na polski grunt i filtrując przez zdobyte doświadczenie z odniesieniami do polskiej szkoły jazzu i słowiańskiej melodyki.
od 24 do 26 maja
Centrum Kultury w Lublinie
ul. Narutowicza 32
Lublin