20 marca 2009 roku o godzinie 18.00 w Galerii Wozownia w Toruniu odbędzie się otwarcie wystawy Aleksandry Ska Siedmiokilowa kura.
Aleksandra Ska (studia w łódzkiej ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru, 1995-2000) porusza się od lat w obszarze instalacji. Artystka wykorzystuje szeroką gamę materiałów. W jej pracach pojawiły się dotychczas różnorodne masy plastyczne, silikon, tkaniny, włosy, metalowe narzędzia, jak również ciasto. Marta Smolińska-Byczuk w katalogu wystawy zaznaczyła, że w miarę rozwoju twórczości artystki wzrasta sensualność realizacji, że ich fenomen polega na jakimś zupełnie niespotykanym kumulowaniu haptyczności. W istocie – strategia budowania sensów zasadza się tu na prowokacji dotykowej. Tematyka prac Aleksandry Ska oscyluje wokół kobiecości i doświadczenia ciała. Artystka podejmuje dialog ze wzorami kultury i stereotypami kształtującymi życie społeczne i (co istotniejsze) wewnętrzne kobiet. Artystka współpracuje z galerią Piekary w Poznaniu.
Końcowy fragment tekstu dr Marty Smolińskiej-Byczuk Ustalanie nieustanowionego z katalogu wystawy:
W twórczości Aleksandry Ska stawiane są pytania o kobiecość, namiętności, o to, co wyparte i skrywane w podświadomości, o relację z własnym ciałem, o atrybuty kobiecości, o wieloznaczność – wydawałoby się – oczywistych kwestii, związanych z byciem kobietą. Wciąż jest to podejmowanie prób ustalania nieustanowionego, ale nie po to, by raz na zawsze ustalić czy ustanowić, lecz po to, by ustawicznie zapytywać, ustawicznie przyglądać się problemowi z odmiennej perspektywy, raczej ustawicznie otwierać pole dyskusji niż dawać gotową odpowiedź. Ska poprzez swoje prace pokazuje, że jest świadoma, iż tym, co naprawdę nie pozwala się wziąć, jest t o, c o k o b i e c e. Dlatego nie przekłada tego zbyt pospiesznie na kobiecość, kobiecość kobiety, seksualność kobiecą czy inne esencjalizujące fetysze.