W dniach od 22 do 28 marca 2009 roku w krakowskim Kinie Pod Baranami potrwa 9. Tydzień Kina Hiszpańskiego. Przegląd jest cykliczną imprezą o zasięgu ogólnopolskim, której celem jest prezentacja i promocja kinematografii hiszpańskiej w Polsce. W ramach imprezy zaprezentowane zostaną najnowsze hiszpańskie filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe oraz klasyka hiszpańskiej kinematografii: 13 filmów pełnometrażowych (w tym 2 dokumenty). Wśród nich znalazły się tytuły docenione i nagrodzone na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych oraz filmy będące wydarzeniami kinematografii hiszpańskiej ostatniego sezonu.
PROGRAM:
22 marca / 18.45 film otwarcia: SIEDEM STOŁÓW BILARDOWYCH | 7 MESAS DE BILLAR FRANCÉS / reż. Gracia Querejeta, Hiszpania 2007, 113′
2 nagrody GOYA 2008 dla najlepszej aktorki pierwszo – i drugoplanowej oraz 7 nominacji w innych kategoriach (m.in. najlepsze zdjęcia, reżyseria, montaż, film, dźwięk); Srebrna Muszla dla najlepszej aktorki i nagroda jury za najlepszy scenariusz MFF San Sebastián 2008. Siedem stołów bilardowych to przykład kina kobiecego z optymistycznym przesłaniem. Film opowiada o relacji dwóch kobiet, które połączył jeden mężczyzna, dla jednej ojciec, dla drugiej kochanek. W trudnych chwilach, te dwie de facto obce sobie kobiety, pomagają sobie nawzajem.
20.45 CISZA PRZED BACHEM | EL SILENCIO ANTES DE BACH / reż. Pere Portabella, Hiszpania 2007, 102′
MFF Gijón 2007: Nagroda Specjalna Jury za reżyserię; oficjalna selekcja MFF Wenecja 2007; MFF Rotterdam 2007. Wspaniały, filozoficzny esej filmowy jednego z najważniejszych twórców katalońskich. Reżyser przedstawia w nim ścisły związek między obrazem a muzyką, która nie tylko podkreśla wizualną warstwę przekazu, ale staje się tematem filmu. Ścieżkę dźwiękową tworzą dzieła Bacha, dwie sonaty Mendelssohna i etiuda Ligetiego.
23 marca / 18.45 PRZEJAZD KOLEJOWY | PAS A NIVELL / reż. Pere Vila, Hiszpania 2007, 103′
MFF San Sebastián 2008; MFF Rotterdam 2008; BFI London Film Festival 2008. Pierwszy pełnometrażowy film Pere’a Vila to intymny portret drogi do dorosłości. Styl filmu przywodzi na myśl kino Tarkowskiego czy Antonioniego, jednak bez żadnych bezpośrednich aluzji do któregokolwiek z twórców.
20.45 POD GWIAZDAMI | BAJO LAS ESTRELLAS / reż. Félix Viscarret, Hiszpania 2007, 108′
2 nagrody GOYA 2008 dla najlepszego scenariusza adaptowanego i najlepszego aktora oraz nominacje w 5 innych kategoriach; Festiwal Filmów Hiszpańskich Malaga 2007: Złota Biznaga dla najlepszego filmu, nagroda za najlepszą reżyserię i dla najlepszego aktora; Nagroda Sant Jordi 2008 za najlepszy debiut. Bohaterem filmu jest Benito, kelner-obibok, który chciałby zostać muzykiem jazzowym. Po powrocie do rodzinnego miasta jest zupełnie zaskoczony na wieść, że jego świętoszkowaty brat – amator tworzenia rzeźb ze złomu – znalazł sobie dziewczynę i chce założyć rodzinę. Początkowo Benito postanawia temu przeszkodzić, jednak jego plany zmieniają się, kiedy poznaje pasierbicę brata. Nieoczekiwanie między nim a zamkniętą w sobie, nałogowo palącą i zbuntowaną dziewczynką nawiązuje się niezwykła przyjaźń.
24 marca / 18.45 cykl klasyka: RODZINA TARANTOS | LOS TARANTOS DVD / reż. Francisco Rovira Belera, Hiszpania 1963, 92′
Nominacja do Oskara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny (1964); specjalne wyróżnienie na MFF Mar del Plata 1964; Nagroda Hiszpańskiego Stowarzyszenia Scenarzystów Filmowych w kategorii najlepszy film. Fabuła filmu, zainspirowana historią Romea i Julii, rozgrywa się w Barcelonie w środowisku Cyganów i – podobnie jak w dramacie Szekspira- opowiada historię dwóch skłóconych i rywalizujących ze sobą rodzin, których dzieci łączy zakazana miłość.
21.15 FEMME FATAL – koncert jazzowy jednego z największych hiszpańskich perkusistów jazzowych, Ramóna Lópeza z zespołem, inspirowany słynnymi postaciami kobiecymi z historii kina.
25 marca / 18.45 CASUAL DAY | CASUAL DAY / reż. Max Lemcke, Hiszpania 2007, 95′
4 nagrody Hiszpańskiego Stowarzyszenia Scenarzystów Filmowych (CEC) w kategoriach: najlepszy film, aktor, reżyser, oryginalny scenariusz; MFF San Sebastián 2007. Casual day (dzień na luzie) to praktyka przejęta od amerykańskich korporacji. W niektórych firmach w piątki organizuje się integracyjne wyjazdy za miasto, które mają budować relacje między pracownikami, zmniejszać stres i pozytywnie wpływać na działalność firmy. O takim dniu opowiada film Maxa Lemcke, który na przykładzie głównego bohatera pokazuje konflikt między zachowaniem własnej osobowości a karierą.
20.45 13 RÓŻ | LAS 13 ROSAS / reż. Emilio Martínez-Lázaro, Hiszpania 2007, 132′
4 nagrody GOYA 2008 (zdjęcia, kostiumy, muzyka, aktor drugoplanowy) i 10 nominacji w innych kategoriach (m.in. najlepsza reżyseria, film, montaż, debiut aktorski, oryginalny scenariusz, efekty specjalne). Jeden z najgłośniejszych hiszpańskich filmów ostatnich lat, który wywołał w kraju wiele burzliwych dyskusji. Akcja filmu rozgrywa się tuż po wkroczeniu oddziałów generała Franco do Madrytu. Wielu republikanów ucieka z kraju obawiając się krwawych represji. Inni nie chcą lub nie mogą tego zrobić, tak jak młode bohaterki tego opartego na faktach filmu. 13 dziewcząt po o brutalnych przesłuchaniach na policji zostaje przewiezionych do więzienia Ventas i wspólnie oskarżonych o wspieranie rewolucji oraz organizację zamachu przeciwko generałowi Franco.
26 marca / 18.45 W MIEŚCIE SYLWII | EN LA CIUDAD DE SILVIA / reż. José Luis Guerín, Hiszpania 2007, 90′
MFF Wenecja 2007: nominacja do Złotego Lwa. Film katalońskiego dokumentalisty (En construcción) to marzycielski obraz o poszukiwaniu utraconej miłości. Młody obcokrajowiec włóczy się po ulicach Strasburga, obserwując i szkicując dostrzeżone przypadkiem ludzkie gesty i spojrzenia. Wrócił tu z nadzieją odnalezienia kobiety, którą poznał kilka lat wcześniej. Jej wspomnienie wciąż unosi się nad miastem, które staje się jednym z bohaterów filmu.
20.45 TO CO WE MNIE NAJLEPSZE | LO MEJOR DE MÍ / reż. Roser Aguilar, Hiszpania 2007, 78′
Srebrny Lampart dla najlepszej aktorki oraz nominacja do Złotego Lamparta na MFF Locarno 2007; Nagroda Sant Jordi 2009 za najlepszy pierwszy film; Verona Love Screens Film Festival 2008 – nagroda publiczności, krytyki oraz Specjalna Nagroda Jury. Raquel od dziecka słyszała, że sens życiu nadaje miłość. Zastanawiała się, co by się stało, gdyby nikt jej nigdy nie pokochał. Teraz 26-letnia Raquel ma zamieszkać ze swoim chłopakiem, Tomásem. On jest zawodowym sportowcem, ona właśnie znalazła stałą pracę w radiu. Zdają się być idealną parą – mają wspólne zainteresowania i plany, są szczęśliwi. Wynajęcie wspólnego mieszkania ma rozpocząć najlepszy okres w ich życiu. Niestety, Tomás trafia do szpitala… Raquel będzie musiała zdecydować, ile jest w stanie zrobić dla uczucia i odkryje jak piękna, a zarazem trudna może być prawdziwa miłość.
27 marca / 18.45 KULA W ŁEB | TIRO EN LA CABEZA / reż. Jaime Rosales, Hiszpania 2008, 85′
MFF San Sebastián 2008: nominacja do Złotej Muszli. Jaime Rosales to jeden z najbardziej cenionych na świecie hiszpańskich twórców. Jego dwa poprzednie filmy (Godziny dnia i Samotność) pokazywane były w ubiegłych latach na TKH. Kula w łeb opowiada o baskijskich terrorystach.
20.45 cykl dokument / CO CI W GŁOWIE SIEDZI? | ?QUÉ TIENES DEBAJO DEL SOMBRERO? / reż. Lola Barrera i Inaki Penafiel, Hiszpania 2006, 75′
Najlepszy dokument na festiwalu filmów dokumentalnych EXTREMA’doc 2007. Refleksja o odosobnieniu i o tym, w jaki sposób poprzez sztukę można na nowo nawiązać porozumienie. Co ci w głowie siedzi? to dokument o głuchoniemej i cierpiącej na zespół Downa amerykańskiej rzeźbiarce Judith Scott, która 36 lat spędziła w ośrodku psychiatrycznym. Międzynarodowe uznanie zdobyła w wieku 62 lat. Historia artystki opowiedziana jest przez jej bliźniaczkę Joyce, która urodziła się zdrowa.
28 marca / 18.45 53 DNI ZIMY | 53 DÍAS DE INVIERNO / reż. Judith Colell, Hiszpania 2006, 91′
Nagroda Butaca 2008 dla najlepszej katalońskiej aktorki; Nagroda Sant Jordi 2008 dla najlepszego hiszpańskiego aktora; nagroda dla najlepszej aktorki na Festiwalu Kina Hiszpańskiego w Tuluzie – Cinespana 2007. W zimową noc na przystanku autobusowym spotykają się trzy osoby: nauczycielka, która odeszła z pracy, ochroniarz mający trudności z utrzymaniem rodziny i studentka uwikłana w trudny związek. Rozpoczną podróż donikąd, podczas której będą musieli czoła zmierzyć się z trudną rzeczywistością, a ich decyzje diametralnie zmienią życie każdego z nich.
20.45 film zamknięcia: KURCZAK, RYBA I KRAB KRÓLEWSKI | EL POLLO, EL PEZ Y EL CANGREJO REAL / reż. José Luis López-Linares, Hiszpania 2008, 86′
MFF Berlinale 2008; nominacja do nagrody Hiszpańskiego Stowarzyszenia Scenarzystów Filmowych (CEC) za najlepszy dokument. Film jednego z najbardziej uznanych dokumentalistów hiszpańskich, którego filmy wielokrotnie gościły na TKH, określany jako pierwszy thriller kulinarny. Punktem centralnym filmu jest Bocuse D’Or – najbardziej prestiżowa nagroda dla zawodowych kucharzy, przyznawana co 2 lata w Lyonie. Finaliści konkursu mają 5 i pół godziny na przygotowanie dwóch dań w 12 porcjach. Gotowanie odbywa się na oczach publiczności w 18-metrowych kabinach ustawionych w hali sportowej. W 2007 roku w konkursie brał udział Jesús Almagro – jeden z najlepszych hiszpańskich kucharzy ostatnich lat. Kamera śledzi jego przygotowania do wielkiego finału . Widz staje się świadkiem niezwykle emocjonującej rozgrywki i walki z czasem.
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
31-010 Kraków