Od 6 czerwca do 15 listopada 2012 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie można oglądać wystawę Kapliczki Kaszubskie / Przestrzenie świętości.
Wystawa Kapliczki kaszubskie / Przestrzenie świętości prezentuje kilkadziesiąt fotografii wykonanych w latach 2010 i 2011. Większość zdjęć przestawia kapliczki z północnych i środkowych Kaszub. Kapliczki, krzyże i figury przydrożne są niezwykle interesującym, choć nie zawsze dostrzeganym elementem polskiego krajobrazu. Wznoszone w miejscach szczególnych, nieprzypadkowych, sakralizują przestrzeń, organizują ją, nadają jej znaczenie i symbolikę. Usytuowane przy drogach, u ich rozwidleń i skrzyżowań, na krańcach zabudowy, a także w centralnych punktach miejscowości czy też w przydomowych zagrodach są swoistymi znakami wiary i pamięci.
Pamięci o ludziach, zdarzeniach, minionych czasach. Wznoszone w intencjach dziękczynnych i błagalnych, częstokroć znaczyły miejsca dramatycznych wydarzeń. Budowano je wspólnie, staraniem całej społeczności bądź jako prywatne fundacje. O intencjach fundatorów informują umieszczane na nich inskrypcje, częściej jednak ślad intencji zachował się tylko w przekazach ustnych, w tradycji lokalnej bądź rodzinnej. Współcześnie także się stawia kapliczki, figury i krzyże – są zjawiskiem odradzającym się w nowych kontekstach historycznych i społecznych, nieodmiennie jednak wzbogacają przestrzeń różnorodnością form i nierzadko niezwykłą urodą.
W przestrzeń wystawy wprowadzone zostały elementy multimedialne. Na cyfrowych ramkach przedstawiamy bogaty zbiór fotografii wykonanych różnymi technikami, obejrzymy filmy opowiadające historie tworzenia świętych figur oraz wprowadzające nas w atmosferę nabożeństw odprawianych wokół kapliczek, o kaszubskich kapliczkach opowie również znana aktorka Danuta Stenka.
Autorami prezentowanych na wystawie fotografii są Marcin Czapliński, Marcin Kaliński, Dariusz Kula, Marek Piosik, Tomek Zerk (Polska) oraz Fridrik Orn (Islandia), Wlodek Witek (Norwegia), Cezary Zych (Kanada). Filmy pokazywane na ekspozycji reżyserował Andrzej Dudziński.
Wystawa wpisuje się w szerszy projekt współorganizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych O/Gdański, obejmujący także plener rzeźbiarski w ogrodzie przed Spichlerzem Opackim oraz wystawę Sacrum w twórczości pomorskich artystów w kościele św. Jana w Gdańsku. W dniach 6–21 czerwca fotografie kapliczek eksponowane również będą na parkanie Parku Oliwskiego.
Kapliczki Kaszubskie / Przestrzenie świętości
Od 6 czerwca do 15 listopada
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki
Cystersów 19
Gdańsk – Oliwa