17 kwietnia 2009 roku w Poznaniu odbędzie się projekt madeinpoznan.noc, który odpowiada na potrzebę tworzenia ram dla prezentacji potencjału dokonań poznańskich twórców nurtu pozainstytucjonalnego. Do jego stworzenia zainspirowało organizatorów powodzenie funkcjonujących w wielu polskich i europejskich miastach Nocy Muzeów. Organizatorzy nawiązują do tego niezwykłego wydarzenia, ale jednocześnie zapraszają do odwiedzenia miejsc i poznania działalności organizacji, które choć współtworzą kulturalny charakter miasta, często są szerszej publiczności mniej znane. Niezwykła podróż po ezoterycznym Poznaniu będzie pełna muzyki, teatru, filmu, komiksu, literatury oraz sztuk wizualnych.
Program
OUN – Teatr Porywacze Ciał / Klub Dragon, sala MDK / godz. 16.00 / 90′
OUN to solowy projekt Katarzyny Pawłowskiej współtwórczyni Teatru Porywacze Ciał. Działania Pawłowskiej obnażają teatralną kuchnię, są zagłuszaniem pustki, demonstrowaniem, dlaczego żadna struktura zamknięta przy takiej metodzie pracy powstać nie może. Aktorka postawiła na bezczelną bezpretensjonalność i to jej się w pełni udało. OUN to spektakl bardzo bezinteresowny. Z jego pomocą nieco lepiej poznajemy jej udawaną beztroskę i chyba prawdziwy strach: o czym tu mówić, kim być w teatrze? W sztuce… pisał o spektaklu Łukasz Drewniak.
PRZYGODY PANA CH. W. DE PRĄCIE oraz SENS ŻYCIA WG PANA CH. W. DE PRĄCIE /PREMIERA/ – Teatrzyk Kukiełkowy Kuby Kaprala / Klubokawiarnia Meskal / godz. 18.00 / 75′
Część pierwsza: Przygody pana Ch. W. de Prącie, w której nasz bohater odkrywa w sobie żyłkę podróżnika i wyrusza w świat przygody ku nowym dziewiczym lądom. PREMIERA Część druga: Sens życia w/g pana Ch. W. de Prącie, w której nasz bohater staje przed fundamentalnymi pytaniami. I nie dziwmy się, że dotyka go ból egzystencji, jest wszak niezwykle unerwiony.
Animacje: Kuba Kapral / Pacyny: Monika Tymicka / Dźwięk: Jacek Kolasa
GRAMY 4 U /PREMIERA/ – Movements Factory / Iwona Pasińska & Czesław Śpiewa / CK Zamek / godz. 20.00 / 45′
GRAMY 4 U to projekt artystyczny z udziałem twórców, wykraczających poza sferę swych wcześniejszych artystycznych doświadczeń. Tematem spektaklu będzie męskość i jej stereotypy funkcjonujące w dzisiejszym świecie. GRAMY 4 U to męska gra w męskie stereotypy uwikłane w wirtualność i realność. Fizykalność postaci i ich działania a nie narracyjność czy fabularność buduję akcję projektu. Zawarta w tytule liczba 4 nawiązuje do wcześniejszych projektów Pasińskiej i stanowi ich zamierzoną kontynuację. Przy okazji projektu do składu grupy dołączy Czesław Mozil (znany jako Czesław Śpiewa), który nie tylko skomponuje muzykę, ale także – po raz pierwszy – wystąpi w potrójnej roli: muzyka, aktora i tancerza.
Movements Factory jest niezależnym przedsięwzięciem Iwony Pasińskiej, wcześniej przez 11 lat pierwszej solistki Polskiego Teatru Tańca, tancerki i choreografa. Grupę założoną w styczniu 2008 roku współtworzą tancerze: Piotr Chudzicki, Adrian Rzetelski, Kacper Lipiński i Daniel Stryjecki.
koncept i choreografia: Iwona Pasinska, muzyka na żywo: Czesław Mozil, scenografia: Honza Polivka, kostiumy: Adrianna Cygankiewicz, wideo: Daniel Stryjecki, emisja głosu: Olga Hajdak, gracze: Piotr Chudzicki (Polski Teatr Tańca), Kacper Lipiński, Adrian Rzetelski, Daniel Stryjecki (Polski Teatr Tańca), Czesław Mozil, produkcja: Marcin Maćkiewicz – Poznańskie Stowarzyszenie Inicjatyw Teatralnych, współrealizacja: CK Zamek w Poznaniu.
JARZENIE – Teatr Palmera Eldritcha / OT Maski / godz. 21.00 / 55′
Aktorzy cały czas patrząc. Też patrzę. Podoba mi się. Światło rezygnuje ze swojej falowej teorii, przecież scenografia nie może być z fal. Jego pulsacje zmieniające się razem ze scenami, wydobywają na wierzch przestrzenie i kształty, od głębokiego dna morza, po samobójcze pokoje, czasem laboratoria, a czasem po prostu scenę wypełnioną słowami aktora – monologami na analogowych ludzi – pisał Wojciech Morawski.
Scenariusz i reżyseria: Palmer Eldritch, muzyka: Patryk Lichota, aktorzy: Agata Elsner, Marcin Głowiński, Kuba Kapral, Tomasz Michniewicz
LAST MINUTE – happening Teatr Strefa Ciszy / Dworzec Główny PKP / godz. 22.30 / 40′
Teatr Strefa Ciszy z grupą stażystów podejmuje cykl działań interwencyjnych w przestrzeniach miejskich. Pierwsza odsłona to dworzec kolejowy, gdzie spóźnieni podróżni za wszelką cenę próbują zatrzymać czas. Czekający najchętniej przyspieszyliby go. Przyjezdnym jest wszystko jedno. Najważniejsze, że dojechali na czas. Kolejne przesiadki, perony i przejścia podziemne. Miejsca przejścia między kolejnymi fragmentami życia, gdzie każdy staje wobec swojej chwili. Wiele osobnych istnień tworzących wielki organizm dworca.
RADIOAKTYWNI – Teatr Usta Usta Republika / Stara Rzeźnia / godz. 00:00 / 90′
Wojciech Wiński każdym kolejnym spektaklem udowadnia, że teatr to maszyna do odkrywania równoległych do naszej rzeczywistości republik wyobraźni. Żeby wydobyć je z podziemia, wystarczy tylko zerwać zasłonę, odkryć tajne przejście, spojrzeć na miasto o pewnej porze w odpowiednim miejscu pisał Łukasz Drewniak. RADIOAKTYWNI to spektakl plenerowy, odwołujący się do konwencji interaktywnych konkursów audiotele, w których kluczem do sukcesu jest aktywność, a raczej re-aktywność – podążanie w wytyczonym kierunku, wykonywanie oczekiwanych gestów, wypowiadanie wskazanych kwestii – coraz bardziej aktywna bierność. Czy wybory jakich na co dzień dokonujemy, są jeszcze naszymi wyborami? Czy jesteśmy już skazani tylko na opcje A, B, C? Czy nasza opcja jest jeszcze w ogóle potrzebna?