20 czerwca w księgarniach pojawiła się ostatnia książka Stefana Zweiga zatytułowana Dziewczyna z poczty wydana nakładem Wydawnictwa W.A.B.
Dziewczyna z poczty to ostatnia powieść Stefana Zweiga. Po raz pierwszy ukazała się w 1982 roku, czterdzieści lat po samobójczej śmierci pisarza, staraniem niemieckiego wydawcy, który scalił rozproszone fragmenty rękopisów.
Fabuła powieści rozgrywa się latem 1926 roku w Austrii pogrążonej w kryzysie po pierwszej wojnie światowej. Christine znajduje skromną posadę na wiejskiej poczcie. Wszystkie dni wyglądają tak samo: adresowanie kopert, przybijanie stempli, sortowanie listów, opieka nad chorą matką. Ale jeden telegram potrafi zmienić całe życie. Pewnego dnia Christine niespodziewanie dostaje od bogatej ciotki z Ameryki zaproszenie na wakacje w szwajcarskim kurorcie. Onieśmielona pojawia się w wielkim eleganckim hotelu i z pomocą krewnej wkracza w dotąd niedostępny świat, w którym wszystko jest w zasięgu ręki, a życzenia spełniają się, zanim się je wypowie. Jako arystokratka Christiane von Boolen dziewczyna z poczty podbija serca hotelowych gości. Oddaje się wyrafinowanym rozrywkom w elitarnym towarzystwie, odkrywa swoją młodość i urodę. Zazdrość i intrygi sprawiają jednak, że na jaw wychodzi jej prawdziwa tożsamość. Pryska oszałamiający czar przemiany. Christine wraca do szarej codzienności, z którą nie będzie się już umiała pogodzić. Dlatego gdy pewnego dnia pozna Ferdinanda, jeszcze bardziej rozgoryczonego życiem niż ona, nie zawaha się przystać na jego plan.
Stefan Zweig (1881–1942) był austriackim poetą, prozaikiem i dramaturgiem. Jako pisarz interesował się głównie psychologią człowieka. Był skrupulatnym w badaniach źródłowych, dobrze przygotowanym pod względem teoretycznym zwolennikiem psychoanalizy, stworzył głębokie i przekonujące portrety biograficzne, takie jak Maria Antonina (1932), Maria Stuart (1935), Joseph Fouché (1932), Magellan (1938) czy Balzac (1946). Po polsku ukazały się także zbiory opowiadań Amok oraz 24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania, a także powieść Niecierpliwość serca.
Dziewczyna z poczty doczekała się przekładów na angielski, bułgarski, chiński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, japoński, koreański, rosyjski, szwedzki, turecki i włoski.
Książkę przetłumaczyła Karolina Niedenthal, posłowiem opatrzył ją Tomasz Małyszka
Dziewczyna z poczty
Stefan Zweig
Wydawnictwo W.A.B.
premiera: 20 czerwca 2012 roku