26 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki w Łodzi zostanie otwarta wystawa Ausstellung Laibach Kunst. Wystawa skupi się przede wszystkim na fenomenie plastycznym, związanym z grupą Laibach. Formacja ta, znana przede wszystkim z twórczości muzycznej, stanowi w rzeczywistości przedsięwzięcie w unikalny sposób łączące media dźwięku i plastyki. Laibach to wielowymiarowy, multimedialny projekt, przekraczający wszelkie granice między dyscyplinami sztuki.
Wystawa stanowić będzie próbę rzucenia nowego światła na zapomniane aspekty działalności Laibachu, zlekceważone przez krytykę artystyczną i przyćmione sukcesami grupy na scenie muzycznej. Tymczasem przesycona ideologią twórczość Laibachu wywoływała i nadal wywołuje kontrowersje. Artyści, którzy przez trzy ostatnie dekady niszczyli wszelkie możliwe tabu, zmieniając raz na zawsze oblicze sztuki zza żelaznej kurtyny, zmierzą się w Łodzi ze swoją przeszłością. W latach osiemdziesiątych, w centrum zainteresowania grupy, znalazły się totalitaryzmy XX wieku, a zwłaszcza ich specyficzna ikonosfera. Laibach Kunst dostarczył w ten sposób motywów dla całego ruchu Neue Slowenische Kunst. Grupy wchodzące w skład NSK stworzyły w ówczesnej Słowenii platformę twórczości i ideologii, która znalazła się w aktywnym sporze ze światopoglądem obowiązującym wówczas zarówno w Jugosławii, jak i całym bloku wschodnim. W Łodzi koncept Laibach Kunst zostanie zaprezentowany w swojej pierwotnej formie, z której wyrosły później działania kolektywu IRWIN oraz innych członów NSK.
Laibach, egzemplifikujący opisany przez Slavoja Żiżka fenomen nadutożsamienia się z systemem, został uznany w dawnej Jugosławii za organizację wywrotową. Władze kilkukrotnie obejmowały ją oficjalnym zakazem działalności. Tymczasem wszelkie naciski jedynie wzmocniły grupę i uczyniły taktykę Laibach bardziej konsekwentną. Jako jedna z niewielu formacji artystycznych wywodzących się z dawnych krajów demokracji ludowej, Laibach jest dziś obecny w świadomości odbiorców na całym świecie.
Łódzka wystawa przedstawi najstarsze obiekty Laibach Kunst wraz z towarzyszącymi dokumentami. Obejmie także pamiątki / parafernalia związane z barwną historią grupy. Ekspozycja używać będzie wielu mediów i tworzyw (m.in. wielkoformatowych obrazów, plakatów, materiałów video, instalacji itp.), nie będzie miała jednak typowo retrospektywnego charakteru. Laibach jest wciąż istniejącym projektem, który nieustannie znajduje się w krytycznym dialogu z aktualną rzeczywistością. Dlatego w Łodzi archiwalia grupy zostaną skonfrontowane z jej nowymi artefaktami. Część eksponatów powstanie specjalnie na potrzeby ekspozycji i zostanie zaprezentowana w Łodzi po raz pierwszy.
Otwarcie uświetni obecność członków grupy oraz krótki, muzyczny performance w ich wykonaniu. Wystawa będzie także inspiracją dla szeregu inicjatyw towarzyszących: projekcji, prelekcji i dyskusji, poświęconych związkom sztuki i polityki oraz spuściźnie sztuki i ikonosfery totalitarnej.
Kuratorzy: Wiktor Skok i Krzysztof Lach
Muzeum Sztuki w Łodzi
ms2, ul. Ogrodowa 19 / Manufaktura, Łódź
Wystawa otwarta od 26 maja do 23 sierpnia 2009