7 lipca o godz. 19.00 w Teatrze Leśnym w Gdańsku Wrzeszczu odbędzie się koncert z cyklu Muzyka bez Granic. Wystąpią bardzo różnorodni artyści, jednak związani z Polską.
Organizatorzy zaprosili muzyków reprezentujących bardzo różne style. Od poetyckich ballad ukraińskich, przez muzykę afrykańską, latin-jazz aż po folklor cygański. Różnorodność bardzo duża, ale wszyscy artyści mają jedną wspólną cechę. Wszyscy są w pewien sposób związani z Polską – w większości tu też mieszkają. Wystąpią:
- Volodymyr Bilokur
Wokalista i gitarzysta, jest kompozytorem i aranżerem, a także pedagogiem. Studia muzyczne i pedagogiczne ukończył na Ukrainie, potem przez wiele lat sam uczył oraz grał m. in. w filharmonii i orkiestrze wojskowej. Występował solo i z innymi muzykami. Koncertował też w Niemczech.
- Aka Chukwu
Jest to przedsięwzięcie muzyczne stworzone w 2008 roku przez Nigeryjczyka Johna Enemuo. Skupia głównie afrykańskich muzyków i tancerzy mieszkających w Polsce, choć współpracuje również z muzykami polskimi. To jedyny w Polsce zespół kultywujący tradycyjną muzykę Igbo, z południowo-wschodniej Nigerii, z jej na poły improwizowanymi pieśniami-opowieściami, żartobliwymi przyśpiewkami i inkantacjami, zakorzenionymi w archaicznych obrzędach. W muzyce tej łączy się kilka stylów. Palm wine music, muzyka pochodząca od zbieraczy wina palmowego, która przede wszystkim zbiera ludzi razem, tworzy sytuację, w którą każdy może się włączyć, w której śpiewakowi odpowiadają wszyscy prostym refrenem. Igede – muzyka starszych mężczyzn Igbo, która w tradycji przeznaczona jest dla dość wąskiego kręgu wykonawców i odbiorców, towarzyszy szczególnym świętom i wydarzeniom. Trzecim wątkiem są rytmy związane ze świętami, obrzędami, maskaradami, muzyka taneczna, a zarazem mocno związana ze światem duchowym i światem lokalnych wierzeń. Całość emanuje prawdziwie afrykańską energią.
- Marita Alban Juarez Quartet
Artystka studiowała wokalistykę na Wydziale Jazzu PSJ w Warszawie pod kierunkiem Ewy Bem i Izabeli Zając. Od kilku lat występuje i nagrywa. Zespół stworzyła z bratem perkusistą José Manuelem. Brała udział w festiwalach Warsaw Summer Jazz Days i Jazz na Starówce w Płocku, prezentowała swój projekt Latin Jazz podczas gali finałowej 10. edycji konkursu miesięcznika Zwierciadło – Kryształowe Zwierciadła i w czasie 20. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie, koncertuje w klubach jazzowych oraz w plenerze.
Marita jest też z wykształcenia muzykologiem i pracuje w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Jako narrator – chopinolog, a jednocześnie wokalistka wystąpiła w filmie dokumentalnym Efekt Chopina, którego pokaz przedpremierowy odbył się 25 lutego 2010 r. w warszawskim kinie Luna.
Wokalistka przygotowuje obecnie autorską płytę, która będzie zawierać m.in. kompozycje Antonio Carlosa Jobima, Michela Legranda, Miltona Nascimento i tradycyjną muzykę afro-peruwiańską.
- Teresa Mirga i Kałe Bała
Zespół gra muzykę etniczną. Obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Cyganów węgierskich, zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. Koncerty Kałe Bała – to niepowtarzalna podróż w krainę muzyki cygańskiej, to żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu.
Muzyka bez Granic
7 lipca 2012 roku, godz 19.00
Teatr Leśny, ul. Jaśkowa Dolina 45
Gdańsk – Wrzeszcz