10 lipca w Warszawie odbędzie się XIII seminarium z cyklu Nowoczesne muzea i galerie: Interaktywna edukacja w muzeum.
Od dawna wiadomo, że interaktywność jest inicjacją procesu nauki i zabawy. Organizatorzy kolekcji, gabinetów i muzeów już w wieku XVII i XVIII rozumieli, że wyjątkowość tworzonych przez nich miejsc i instytucji polega na umożliwieniu jednoczesnego poznawania wieloma zmysłami, doznawania emocji i delektowania się niezwykłością treści. Od końca XIX wieku, czyli od czasu wyraźnego wzrostu liczby odwiedzających muzea, obawa o uszkodzenie cennych obiektów zaczęła dominować nad społecznym i edukacyjnym aspektem kolekcji muzealnych.
Proces wyłączania zbiorów muzeum z zasięgu ręki zwiedzających nie trwał jednak długo. Już w latach 40.tych i 50.tych XX w. muzea techniki, nauki i przyrody powróciły do modelu ekspozycji żywych, wymagających aktywności odbiorców. Koniec XX wieku przyniósł wielowymiarowy powrót do koncepcji uczestnictwa w procesie odbioru muzealnych wystaw. Tym bardziej, ze pojawiły się nowe możliwości technologiczno-komunikacyjne i medialne, dając muzeom nowe narzędzia, które można było wykorzystać w procesie przygotowania ekspozycji i programów edukacyjnych.
Dzisiaj pojęcie interaktywnej edukacji w muzeum jest jednym ze standardów jego działania, trzeba jednak pamiętać, że każde muzeum jest osobnym światem i nie wszystkie metody wykorzystywane w jednej instytucji nadają się do zastosowania gdzie indziej. Funkcje interaktywne są skuteczne, gdy zawierając wiele ukrytych elementów służą jasno sprecyzowanemu celowi i są dopasowane do charakteru zbiorów i możliwości odbiorców.
Jak zatem powinno się planować interaktywne działania edukacyjne w muzeum, jak łączyć tradycję z nowymi technologiami, jak utrzymać unikatowość wystaw? Zagadnieniom tym poświęcone będą głosy praktyków i autorów koncepcji tego typu działań dydaktycznych.
Prowadzenie obrad: prof. dr hab. Dorota Folga-Januszewska
PROGRAM
- Rola i techniki interaktywności w muzealnym procesie edukacyjnym. Zasady edukacji w muzeum interaktywnym
prof. dr hab. Dorota Folga-Januszewska (Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
- Czym jest interaktywność w Centrum Nauki Kopernik?
Julia Nowicka (Centrum Nauki Kopernik)
- Nowe technologie w interaktywnych wystawach muzealnych – szanse i zagrożenia
Zbigniew Wantuła (ADUMA SA)
- Wortal Muzeum – wszystkim wstęp wolny
Konrad Pyzel (Muzeum Pałac w Wilanowie)
- Koncepcja interaktywności w Muzeum Historii Polski na przykładzie wystawy czasowej Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)
Monika Matwiejczuk, Łukasz Kubacki (Muzeum Historii Polski)
- Pokłady kultury w trzech wymiarach
Paweł Kiedrzyński, Sławomir Widlarz (Comarch SA)
- Architektura multimedialnej zawartości ekspozycji stałej a strategia muzeum. Studium na przykładzie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Alicja Knast (Dyrektor Generalny Wystawy Głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich)
- Uczyć, bawić, inspirować. Wirtualne Muzea Małopolski
Alicja Sułkowska-Kądziołka (koordynator merytoryczny projektu Wirtualne Muzea Małopolski, Małopolski Instytut Kultury)
Kinga Kołodziejska (specjalista ds. kreacji merytorycznej portalu oraz tematycznych ścieżek edukacyjnych, Małopolski Instytut Kultury)
- Muzea interaktywne – jak je zwiedzać? Jak z nich poznawczo korzystać?
Moderowanie dyskusji:
prof. dr hab. Dorota Folga-Januszewska (Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Alicja Knast (Dyrektor Generalny Wystawy Głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich)
prof. dr hab. Łukasz Turski (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik)
RABATOWY FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY*
https://www.cpi.com.pl/imprezy/2012/ifdm/formularz_pr10.php
*Rabat udzielony jest odbiorcom patronów medialnych na podstawie wypełnionego powyżej formularza zgłoszeniowego. Ilość miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizator: Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.