2 lipca w Aalto-Theatre w Essen w Niemczech odbyła się uroczysta nocna gala wręczenia nagród Red Dot Design Award 2012. To prawdziwe święto najlepszego wzornictwa, projektantów i firm porównywane często do wręczenia Oskarów. Wśród odbierających prestiżową nagrodę była Anna Vonhausen – projektantka i dyrektor kreatywna firmy SITAG Formy Siedzenia, która w tym roku otrzymała nagrodę Red Dot za projekt fotela biurowego WOODI.
Gala Red Dot Night zgromadziła ponad 1200 projektantów z całego świata, gości reprezentujących 58 narodowości. Konkurs RED DOT Design Award to jeden z najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie. Nagrodzone w nim produkty odzwierciedlają kierunki dla wzornictwa przemysłowego danej branży i wyznaczają trendy.
Nagrody Red Dot Design Award przyznawane są w 21 kategoriach m.in.: przestrzeń publiczna, środowisko naturalne, energia, łazienka, akcesoria domowe, oświetlenie, miejsce pracy, komunikacja, rozrywka, moda, mobilny styl życia, edukacja. Trzydziestoosobowe jury oceniało i testowało produkty pod względem innowacji, funkcjonalności, ergonomii, jakości i aspektów ekologicznych. Rok 2012 to rok rekordowy w dziejach nagrody Red Dot. Padła największa liczba produktów zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu – 4515 produktów nadesłanymi przez 1800 producentów z 58 krajów. To była szczęśliwa edycja konkursu także dla firm z Polski – aż sześć nagród i dwa wyróżnienia zostały przyznane naszym markom. Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 roku w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen. Wystawę polskich laureatów tegorocznej nagrody Red Dot Design Award zorganizowała Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu. Ekspozycję wszystkich produktów nagrodzonych czerwoną kropką można było zobaczyć od 21-27 czerwca.
Prof. Dr Peter Zec – inicjator i dyrektor zarządzający konkursem Red Dot Design Award podkreślał wysoki poziom tegorocznego konkursu: Najlepsze produkty z danej kategorii spotkały się w tym roku nie tylko z silną konkurencją, ale i z krytycznym okiem jury. Eksperci niezwykle dokładnie oglądali, testowali i oceniali każdy pojedynczy projekt, kierując się przy tym najwyższymi standardami. Swoimi osiągnięciami nagrodzeni potwierdzili nie tylko wyjątkowość designu, ale również fakt, że design stał się integralną częścią innowacyjnych rozwiązań.
Idee pracy zespołowej, na każdym kroku podkreśla również polska laureatka nagrody Red Dot – Anna Vonhausen, architektka, projektantka i dyrektor kreatywna SITAG Formy Siedzenia. W konkursie Red Dot zaprojektowany przez nią fotel WOODI zdobył sympatię jury i prestiżową nagrodę za użycie tradycyjnych materiałów w futurystycznej formie. Ona sama z szacunkiem mówi o pracy zespołowej: W Wielkopolsce odnajdziemy ją w tradycji rzemieślniczych cechów, ale także w codzienności wielu lokalnych przedsiębiorstw, którzy swój sukces zbudowali na kooperacji i współpracy.
Fotel WOODI podobnie jak inne tegoroczne nagrodzone produkty będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie Design on stage – winners Red Dot Award product design 2012/2013 przez cztery tygodnie od 3 do 29 lipca w Stocker’s Hall w Red Dot Design Museum w Essen. Po tym czasie dołączą do stałej ekspozycji designu wyróżnionego czerwoną kropką przynajmniej na rok. Zbiory muzeum są imponujące – w jednym miejscu można zobaczyć ponad 1200 produktów z całego świata nagrodzonych Red Dot Design. Tegoroczny laureat został również wyróżniony w prestiżowym albumie Red Dot 2012, którego premiera miała miejsce podczas nocy designu w Essen.
Zaprojektowany w podpoznańskim Swarzędzu fotel WOODI dołączył do nagrodzonych już wcześniej szwajcarskich laureatów. W 2010 roku nagrodę otrzymał fotel SITAGEGO zaprojektowany dla marki SITAG przez Volkera Eysinga. Z inspiracji warstwową budową sportowego obuwia powstała membranowa budowa fotela, która umożliwia rozkład siły nacisku na całą powierzchnię oparcia. Zintegrowane z całością żebra zapewniają podparcie dla poszczególnych fragmentów kręgosłupa. W połączeniu z unikalną ramą oparcia i tkaniną 3D fotel reaguje na każdą zmianę pozycji ciała użytkownika, zachowując uczucie lekkości i przewiewności. W 2009 roku międzynarodowe jury zwróciło z kolei uwagę na fotel SITAGWAVE. Jego projektant Uli Witzig zaproponował inteligentne rozwiązanie, które zapewnia pełną dynamikę siedzenia poprzez automatyczne dostosowanie do ruchów użytkownika, pilnując jednocześnie utrzymania odpowiedniej postawy podczas wielogodzinnego siedzenia.