Hubert Czerepok bierze udział w międzynarodowej wystawie Cultural Transference w EFA Project Space w Nowym Jorku. Jego prace można oglądać do 27 lipca.
Na wystawie prezentowane są najnowsze prace międzynarodowej grupy artystów, aktywnie zaangażowanych w przemiany kulturowe zachodzące we współczesnej sztuce i życiu codziennym. Dzięki procesom transakcji i wymiany, jakim podlegają – tak w kontekście społecznym, jak i duchowym, gospodarczym i politycznym – dzieła zaprezentowane na wystawie pokazują, jak kontekst, w którym istnieje dzieło sztuki, przekształca się pod wpływem kulturowej praktyki. W zależności od mobilności konsumentów i producentów kultury te procesy wymiany, zachodzące w czasie i przestrzeni, przebiegają szybciej lub wolniej.
Wystawa prezentuje prace z zakresu wideo, rzeźby, performance, instalacji, kolażu i rzemiosła artystycznego, wykonane przez artystów, którzy czerpią z lokalnych odniesień i kontekstów kulturowych różnych krajów – Afganistanu, Karaibów, Chin, Indii, Iraku, Japonii, Meksyku, Nowej Zelandii, Palestyny, Polski, Stanach Zjednoczonych i wielu innych miejsc. Traktowane jako całość, projekty różnych artystów opisują obszary, w którym kultura i jej produkcja ulegają mutacji, zawłaszczeniu i przemieszaniu, dając w efekcie doświadczenia przeczące stereotypom i przeciwstawiające się logice przyjętych obyczajów kulturowych.
Polski artysta Hubert Czerepok zaprezentuje dwie prace: film video Lux Aeterna (2011) i towarzyszącą mu instalację Everything is Darkness. Prace te stawiają pytanie o stabilność ideologicznych symboli i pozycji, od romantycznego idealizmu po skrajnie prawicowy faszyzm. Czerepok był w lipcu 2011 r. uczestnikiem międzynarodowego programu rezydencjalnego Omi International Artists Residency w Ghent w stanie Nowy Jork, gdzie gościła również Sara Reisman, kuratorka wystawy Cultural Transference.
Hubert Czerepok (ur. 1973 w Słubicach) – bada w swoich pracach związki fikcji i prawdy w relacjach historycznych, posługując się mediami takimi jak rysunek, malarstwo, fotografia, instalacje i wideo. Artystę interesują nie tyle same fakty, ile sposób, w jaki mutują, podlegając formalnym i semantycznym transformacjom. Jego prace dotykają tematów wojny, więzienia, dziwacznych zdarzeń jak przypadki dostrzeżenia UFO, instytucji muzeum. Jednym z leitmotivów twórczości Czerepoka jest koncepcja, że historia może być przedstawiona tylko poprzez zniekształcenie.
Cultural Transferece
15 czerwca-27 lipca 2012 r.
EFA Project Space
323 West 39th Street, Nowy Jork