10 lipca nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się reportaż My z Jedwabnego autorstwa Anny Bikont. Jest to drugie wydanie książki.
Wynikiem czterech lat z życia Anny Bikont jest książka, w którą wpisani jesteśmy wszyscy. To tytułowe ‘my’ naprawdę robi wrażenie. Mieszczą się w nim zarówno ci Polacy, których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią(Aleksander Kwaśniewski), jak i ci, których sumienie poruszone nie zostało. Mieszczą się wszyscy żydowscy Polacy i polscy Żydzi, którzy w Jedwabnem mieszkali, zostali zabici lub wyjechali, a także ci, którzy, jak pani Helena Cz., wciąż tam żyją i całkiem słusznie nie chcą uwierzyć, że wojna skończyła się naprawdę. Z książki Bikont wyłania się więc nareszcie pełny, choć zupełnie nierealny kształt polskiej wspólnoty narodowej. Wspólnoty, która być mogła, ale nigdy nie była.
Joanna Tokarska-Bakir, Rzeczy mgliste
Anna Bikont, ur. 1954 w Warszawie, z wykształcenia psycholożka, jest reporterką i pisarką. Współtworzyła Tygodnik Mazowsze, pismo podziemnej Solidarności, redagowała go od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989). Współzałożycielka Gazety Wyborczej, w której pracuje do dzisiaj. Jest między innymi współautorką książek (pisanych razem z Joanną Szczęsną): Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (2006), wyróżnionej Nagrodą Wielką Fundacji Kultury, oraz Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej (2012). Francuskie wydanie jej książki My z Jedwabnego (pierwsze wydanie 2004) uhonorowano zostało w 2011 roku European Book Prize.
Anna Bikont, My z Jedwabnego
Wyd. Czarne
Wydanie II
10 lipca 2012 roku