Do 28 lipca w warszawskiej Galerii Propaganda można oglądać wystawę Poetyki Polityki. Wystawa koncentruje się na problematyce ciała jako narzędzia uprawiania polityki w sztuce rumuńskich artystów począwszy od lat 70. aż po czasy współczesne.
Zaprezentowane na wystawie prace ukazują niezwykłą siłę rumuńskich eksperymentów artystycznych wobec przemian politycznych ostatnich czterdziestu lat a jednocześnie mnogość strategii stosowanych przez tamtejszych artystów. Wystawa Poetyki polityki jest również konfrontacją z pozycją polskiej sztuki zaangażowanej politycznie, która często przesłania nam bogactwo tego rodzaju sztuki w innych krajach centralnej Europy.
Poetyki Polityki obejmuje sztukę rumuńską począwszy od dwóch dziesięcioleci przed Rewolucją (1970-80), przez okres przejściowy lat 90. do chwili obecnej, gdzie wciąż aktualne są w niej strategie wykorzystywania ciała i innych narzędzi estetycznych do wchłaniania i przekazywania treści politycznych. Galeria Propaganda prezentuje obraz jej specyfiki, pozwalając na lepsze zrozumienie związków pomiędzy politycznym konceptem i jego artystyczną realizacją w różnych kontekstach społecznych i politycznych Rumunii, jak również w szerszej perspektywie – sztuki tworzonej przed i po upadku żelaznej kurtyny w Europie Wschodniej.
Artyści biorący udział w wystawie są zaliczani do najważniejszych nazwisk rumuńskiej sztuki tworzących przed i po 1990 r., choć oczywiście są również tacy niezmiernie ważni autorzy prac zrealizowanych przed Rewolucją, którzy z różnych przyczyn (emigracja, introwertyczna osobowość, wybór kuratorski) nie znaleźli się w głównym nurcie artystycznego obiegu. Pytanie o polityczny wymiar prac powstałych przed i po 1990 r. podparte szeroko zakrojonymi badaniami pozostaje obszarem godnym uwagi i wartym zewaluowania.
Organizatorzy: Galeria Propaganda i Rumuński Instytut Kultury.
W wystawie udział biorą: Decebal Scriba, Patricia Teodorescu, Ciprian Chirileanu, Teodor Graur, Euroartist Bucureşti, Ovidiu Bandalac, Constantin Flondor, Marilena Preda Sânc, House Party, Subreal, Iosif Király, Gabriel Stamate, Sorin Oncu, Valeriu Schiau, Suzana Fântânariu, Christian Paraschiv
Kurator wystawy: Olivia Nitis
Galeria Propaganda w Warszawie, Poetyki polityki
Wernisaż: 14 czerwca, godz. 14.00
Wystawa potrwa do 28 lipca
ul. Foksal 11
Warszawa