Ukazał się siódmy numer kwartalnika HERITO zatytułowany Opowieści z krajów, których już nie ma. Swoimi opowieściami dzielą się m.in.: Ivan Čolović, Nicolas Grospierre, Drago Jančar, Miljenko Jergović, Detlef Kurth, Monika Rydiger, Simona Škrabec, Magda Vášáryová, Michał Wiśniewski, Stefan Wolle.
W roku 1989 Polska graniczyła z trzema krajami. Kilka lat później żadnego z nich już nie było. Pamiętnej jesieni spełniało się marzenie Milana Kundery, aby kraje naszej części Europy powróciły ze Wschodu, dokąd niesłusznie trafiły, tam, gdzie być powinny – jeśli nie na Zachodzie to przynajmniej w Środku. Na mapie zaczęły się pojawiać kraje wyswobodzone z niechcianych (?) związków. Wiemy, jak różne były to rozejścia, w jakich okolicznościach Czechosłowacja, Jugosławia, NRD czy ZSRR przechodziły do historii. Rozsądek podpowiadał, że tak być musi, bo państwa te od początku były niewłaściwie skonstruowane, a mimo to… spędziliśmy przecież z nimi i w nich sporą część życia! A dziś? Czy czas, który upłynął, sprzyja trzeźwej ocenie, czy raczej zabarwia wspomnienia nostalgią?
Ponadto w nowym Herito:
- Katarzyna Jagodzińska pisze o berlińskim bunkrze skrywającym dziś niezwykłą kolekcję Sztuki współczesnej
- Joanna Sanetra-Szeliga przedstawia drugie życie miast; Essen, Katowic, Lille i Łodzi
- Maciej Czerwiński i Łukasz Galusek przypominają twórczość wybitnego jugosłowiańskiego rzeźbiarza Ivana Meštrovicia
- Wojciech Wilczyk, Riegels Halili i Magdalena Bystrzak dzielą się wrażeniami ze środkowoeuropejskich wystaw i lektur
Herito jest dostępne w księgarni internetowej MCK, w salonach EMPIK, dobrych księgarniach na terenie całego kraju oraz wybranych punktach dystrybucji zagranicą.
HERITO ergo sum – czytam więc jestem
Wydawca:
Rynek Główny 25
31-008 Kraków