3 kwietnia 2009 roku w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli otwarta zostanie wystawa Alfonsa Karpińskiego oraz Wojciecha Weissa i Anerii Weissowej. W roku jubileuszu 10-lecia Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pragnie przybliżyć swoje dokonania w różnych obszarach działalności.
Kolekcja obrazów Karpińskiego obejmuje ponad 50 prac, są to: obrazy olejne, pastele, akwarele oraz rysunki. W kolekcji znajdują się także szkice wykonane w Paryżu, uwieńczone w zbiorach ważnym obrazem ukazującym część paryskiej pracowni. Nie zabrakło rysunków potwierdzających fascynację Karpińskiego podkrakowską wsią, czy życiem miasta.
Alfons Karpiński (1875 – 1961) kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Naukę kontynuował w Monachium oraz w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wyjechał do Paryża, gdzie uczęszczał do Académie Willi. Odbył kilka podróży po Europie. Osiadł w Krakowie i tam tworzył do końca życia. Artysta wypracował dekoracyjny, miękki styl malowania, ale przede wszystkim zasłynął z portretów kobiet, stylizowanych na paryżanki, które czuć zacisznym buduarem, dyskretnie kokietujących, bardzo kobiecych, dlatego też najsłynniejsze aktorki, czy wielkie damy owych czasów pozwalały się portretować często tylko Karpińskiemu. Innymi charakterystycznymi tematami były kwiaty oraz wnętrza: kameralne, przytulne, emanujące ciepłem i spokojem, stwarzanym przez nagromadzenie przeróżnych dekoracyjnych bibelotów.
Ekspozycja Akordy światła i koloru Wojciecha Weissa i Aneri Ireny Weissowej, pokazuje pochodzące z prywatnej, rodzinnej kolekcji prace Wojciecha Weissa i jego żony Ireny. Wojciech Weiss oprócz talentu malarskiego przejawiał wielką wrażliwość muzyczną i często światy barw i dźwięków przenikały się w jego sposobie postrzegania sztuki. Ukazywane prace pozwalają prześledzić drogę twórczą od akademickich rysunków, poprzez malarstwo klasyczne, obrazy z charakterystycznie rozjaśnioną paletą barwną, tzw. białego okresu, do dzieł tchnących impresjonizmem, ekspresjonizmem czy symbolizmem. Artysta podejmuje szeroką gamę tematów: pejzaże, martwe natury, portrety, scenki rodzajowe, akty, a nawet sceny historyczne.
Twórczość Ireny Aneri Weissowej, na gruncie artystycznym pozostającej w cieniu męża, często nie jest właściwie doceniana. Niniejsza wystawa pokazuje, że Aneri nie była jedynie naśladowczynią Wojciecha, lecz często podążała tą samą ścieżką.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1, Stalowa Wola