5 kwietnia 2009 roku w Kropka Theatre w Warszawie odbędzie się premiera PentheMurder. Teatr został założony przez aktorkę Jolantę Juszkiewicz. Powstał w Sydney w 1997. PentheMurder – pierwszy projekt powstały przy współpracy z miejscowym artystą Markiem Brodzkim w Warszawie. Adaptacja łączy fragmenty dramatu Heinricha von Kleist Penthesilea (1808) i Hanocha Levin Morderstwo (1997) w koncept teatru emocji solo.
Istnieje przekonanie, że wszystkie najważniejsze dramaty ludzkości zostały opowiedziane w antyku, reszta jest już tylko współczesnym dopowiedzeniem. Mit opowiadający historię miłosną Amazonki z Achillesem przybliża zachowania ludzi w czasach barbarzyństwa, a dodane fragmenty wojny arabsko-żydowskiej szokują współczesnymi obrazami nie mniejszego barbarzyństwa. Konflikty człowieka z człowiekiem czy z samym sobą prowadzące do bestialskiego zachowania są tak samo okrutne w starożytności jak i współcześnie. Kontynuacja konceptu mitu żywego i wolności wyboru poruszonego wcześniej przez teart Kropka Theatre.
Teatr Kropka Theatre jest teatrem poetycko-metaforycznym skierowanym ku sferze gry psychologicznej, emocjonalnej i plastycznej z unikalnym współgraniem tekstu i ruchu, symbolicznym udziałem scenografii. Prostota przekazu, bezceremonialna naiwność, która miesza hierarchie niskie łącząc z wysokimi, podkreśla istnienie i współzależność świata ze światem naszych przodków w nadziei, że dobro można oddzielić od zła, granice zaś miedzy nimi winniśmy rozpoznawać stale i samodzielnie.
Marek Brodzki jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, absolwentem Wyższej Szkoły Plastycznej w Krakowie. Pracował z mistrzami kina polskiego (Wajda, Zanussi, Gliński) i międzynarodowego (Polański, Spielberg, Miro, Irvin, Carvas, Schloendorff, Suarez, Kassovitz). Reżyserował plany historyczne z bogatą oprawą kostiumową. W latach 90tych wraz z Robertem Małoszowskim i Wacławem Strzałką powołał grupę twórczą Zespół Downa. PentheMurder jest jego pierwszą współpracą z Kropka Theatre.
Jolanta Juszkiewicz ukończyła PWST we Wrocławiu, sukcesywnie rozwija swoją wiedzę przez uczestnictwo w międzynarodowych warsztatach, szkołach antropologii teatru, konferencjach i sympozjach. Jej emocjonalne spostrzeganie świata stało się podłożem dla działalności Kropka Theatre. Prezentowała swoje prace na międzynarodowych festiwalach Australii, Europy, Skandynawii wygrywając nagrody główne Grand Prix. Działalność Kropka Theatre promowana jest przez Międzynarodowy Instytut Teatru ITI UNESCO i wspierana przez Ministerstwo Kultury.
Dom Kultury Praga,
Warszawa, ul. Dąbrowszczaków 2