3 kwietnia 2009 roku o godzinie 19.00 w Galerii Czarna w Warszawie rozpocznie się wernisaż wystawy Vision Division. Swoje prace zaprezentują Olaf Brzeski, Theresa Frölich i Jen Liu. Jest to trójka artystów różnych narodowości, lecz tego samego pokolenia, którzy używając rozmaitych mediów: rzeźby, instalacji, wideo i rysunku, generują własne wersje rzeczywistości. Różnorodność stylów jaki reprezentują uniemożliwia osadzenie ich w jednym nurcie, jednak punktem wspólnym, który łączy tych troje jest niewątpliwie potrzeba kreowania wyimaginowanych światów, które często karmią się destrukcją.
Wernisaż połączony będzie z programem projekcji wideo przygotowanym przez Theresę Frölich i Antonię Lotz, kuratora wystawy:
godz. 20.00
Magdalena von Rudy: Medusa (2004)
Olaf Breuning: King (2000)
godz. 21.00
Pil & Galia Kollectiv: Better Future, Wolf-Shaped (2008)
godz. 22.00
Anna Jermolaewa: Kiss (2006)
Shana Moulton: Whispering Pines 8 (2006)
Dagmar Keller/Martin Wittwer: Alles wird gut (2006)
Olaf Brzeski urodził się w 1975 roku, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jego rzeźby, wideo i instalacje często powstają jako efekt momentu destrukcji. Te momenty przekształcają się w ujmujące wizje i malownicze fantazje, jednak doświadczenie ruin, klęski, czy dezintegracji jest zawsze wyraźnie obecne w jego pracach. Używa różnych środków wyrazu: ceramiki, silikonu, drzewa, sadzy czy porcelany.
Theresa Frölich urodziła się w 1977 roku, mieszka i pracuje w Kolonii. Swoje instalacje tworzy ze zdjęć, wydruków komputerowych i nitek. W twórczości artystki rozpięcie i naciąganie nici służy nie tylko łączeniu płótna, wydruków, czy obiektów, ale również buduje relacje teorii i sieci. Te obrazy, często generowane przez media, stapiają się z wątkami i historiami naszej własnej rzeczywistości.
Jen Liu, rocznik 1976, mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Lubi opowiadać szczegółowe narracje w stylu Science-Fiction, zderzając kulturowe i polityczne elementy z ikonografią popkultury. Te alegorie materializują się w olbrzymich rysunkach, akwarelach, filmach i instalacjach. Powstają w ten sposób pozornie wyimaginowane światy, w których rozstrzygają się nowe wizje i ideologie przyszłości.
Wystawa będzie czynna do 17 maja 2009 roku.
Galeria Czarna
Warszawa, ul. Marszałkowska 4 lok. 3