29 lipca o godzinie 19.00 na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie wystąpi po raz pierwszy w Polsce Cappella Mediterranea pochodząca z Francji. Przedstawienie oparte na utworach Monteverdiego oraz Piazzolli odbędzie się w ramach 12. Festiwalu Ogrody Muzyczne.
Przedstawienie jest wynikiem pomysłu by ożywić i nadać współczesny wymiar instrumentom z epoki baroku. Założeniem było to, aby nawiązać dialog pomiędzy starymi i nowymi instrumentami, między przeszłością i teraźniejszością, tańcem i muzyką. Projekt ten zabiera w podróż od momentu powstania życia aż do chwili śmierci, całkowicie łącząc ze sobą estetykę baroku i współczesności. Wszystkie utwory zostały napisane od nowa, ze szczególnym uwzględnieniem bandoneonu, który pełni tu rolę nici łączącej różnych elementów przedstawienia.
Tak samo ważny jak śpiew, jest tutaj taniec. Choreografia ma za zadanie stać się ucieleśnieniem fuzji muzyki i pieśni. Ten wyjątkowy muzyczny spektakl spodoba się wszystkim. Jest na tyle uniwersalny, że można go wystawić w każdych warunkach, nie tylko w wielkich salach koncertowych, ale również w namiocie.
Cappella Mediterranea została założona w 1999 roku przez Leonarda Garcíę Alarcón’a. Cappella Mediterranea to wokalno-instrumentalny zespół francuski, złożony z wybitnych artystów – wokalistów i instrumentalistów. Wykonuje muzykę dawną, głównie epok renesansu i baroku. Jego działalność nie koncentruje się jedynie na odtwarzaniu muzyki dawnej z epok renesansu i baroku, ale przede wszystkim na odkrywaniu zupełnie niezbadanych obszarów muzyki dawnej wspomnianych epok, szczególnie w odniesieniu do muzyki Europy południowej. Zespół, pod stałym kierownictwem artystycznym Leonardo Garcíi Alarcón’a, czyni to głównie w oparciu o nowoczesne badania (np. elementów barokowych, istniejących do dziś w muzyce popularnej południowej Europy i Ameryki Łacińskiej) oraz o najnowsze odkrycia muzykologiczne. W polu zainteresowań badawczych i odtwórczych zespołu znajdują się trzy główne gatunki muzyczne z początków XVII wieku: madrygał, motet polifoniczny i opera.
Polskim słuchaczom zespół znany jest głównie z nagrań płytowych, m.in.: płyty z utworami angielskiego kompozytora Petera Philipsa (wyd. Ambroney, 2008 rok), płyty z nagraniem opery Henry’ego Purcella: Dydona i Eneasz (Harmonia Mundi, 2010 rok) oraz płyty z madrygałami włoskiej śpiewaczki i kompozytorki Barbary Strozzi (Barbara Strozzi – Virtuossima Compositrice: Madrigals 1644, Ambronay, 2009).
Leonardo Garcia Alarcón:
Zdecydowałem się zagłębić w związku jaki łączył Monteverdiego i Piazzollę, chcąc pokazać ich bitwę i ich sen: sen o możliwości tworzenia w duchu całkowitej wolności, przy wykorzystaniu całego warsztatu, w służbie jedynie najmocniejszych i najbardziej skontrastowanych emocji. Chciałem nadać temu projektowi odpowiednią nazwę – Angely Demonio – anioł i demon. Przy czym ani Claudio Monteverdi nie był całkowitym aniołem, ani Astor Piazzolla nie nosił w sobie cech czysto demonicznych – obaj potrafili z łatwością przechodzić z jednego stanu w drugi. To właśnie jest esencją ich muzycznego języka. Obaj byli świadomi ogromu sił, które nigdy nie giną: życia rozumianego jako emocje, miłość, zmiana, kryzys i śmierć.
Cappella Mediterranea
29 lipca 2012 roku
godz. 19.00
Dziedziniec Zamku Królewskiego
Warszawa