Od 25 lipca do 2 sierpnia w sopockim Teatrze Atelier, w ramach cyklu Lato Teatralne Sopot, można będzie oglądać spektakl Weismann i Czerwona Twarz George’a Taboriego.
Komu jest i było gorzej? Kto jest w gorszej sytuacji, Żyd czy Indianin? Pojedynek outsiderów historii sędziuje niedorozwinięta Rutka. Kibicuje sęp. Czy wygra ten, kto lepiej się skarży, czy ten, kto odkryje zło również w sobie? Teatr Atelier zaprasza na jedyny w swoim rodzaju “żydowski western” George’a Taboriego. Autor, żydowski pisarz, reżyser, artysta teatru, kreator, ironista, guru, obieżyświat rzuca hasło: Kaleki świata, łączcie się! (Jacek St. Buras).
W surrealistycznej przestrzeni Gór Skalistych spotykają się Indianin i Żyd, którzy licytują się o to, którego z nich los bardziej doświadczył. Tabori – wybitny reżyser i dramaturg, kreator i prześmiewca, który śnił po węgiersku, pisał po angielsku, a uchodził za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli teatru niemieckiego stworzył piękną, groteskową, absurdalną w iście beckettowskim stylu przypowieść o człowieku.
Żydowski western wg André Hübnera-Ochodlo, czyli długa droga do Santa Fe… Tabori nadał swojej sztuce podtytuł: żydowski western. To nieco przekorne z jego strony, bo Weisman i Czerwona Twarz to bardziej parodia westernu, zabawa konwencją. Nie ma tu strzelaniny, wojny, Dzikiego Zachodu i kowboja na koniu. Jest za to Indianin, który wjeżdża na scenę na… ośle. Wszelakie walki są li tylko intelektualne i dotyczą naszej moralności i człowieczeństwa. Tabori prowokuje, opowiada ważne historie na wspak, z pominięciem patosu i martyrologii. Bliżej mu do Becketta, niż do stylistyki westernu, a tym bardziej do traumatycznych opowieści o Holocauście. Tu chodzi raczej o zderzenie człowieka z człowiekiem. Każdy z bohaterów ma swój bagaż doświadczeń, swoją historię i indywidualne jej postrzeganie. Weisman i Czerwona Twarz są tacy sami. To znaczy – dobrzy i źli; piękni i brzydcy, są ofi arami i katami zarazem. Obaj są outsiderami; ludźmi wyrzuconymi poza margines społeczeństwa. A to ich paradoksalnie dzieli, a nie łączy. Na szczęście w dramacie Taboriego pojedynek między Żydem a Indianinem sędziuje niepełnosprawna (a może nadsprawna) córka Weismana – Rutka. Ona wie i widzi więcej…
George Tabori – węgierski Żyd urodzony w Budapeszcie. Pracował jako czyściciel popielniczek w jednym z berlińskich hoteli, korespondent zagraniczny, dziennikarz. Przyjaciel Bertolta Brechta i Grety Garbo. Genialny dramaturg i reżyser. Autor scenariuszy do filmów Alfreda Hitchcocka. Skandalista i prowokator.
Weismann i Czerwona Twarz
- przekład – Jacek St. Buras
- reżyseria i scenografia – André Hübner–Ochodlo
- muzyka – Adam Żuchowski
Obsada:
- Weisman – Michał Kula
- Ruta – Sylwia Karczmarczyk
- Czerwona Twarz – Adam Hutyra
- Myśliwy – Andrzej Iwiński
Weismann i Czerwona Twarz
George Tabori
Od 25 lipca do 2 sierpnia 2012 roku, godz. 19.30
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej
Sopot