3 sierpnia na Pergoli obok wrocławskiej Hali Stulecia Teatr na Bruku wystawi spektakl Historia Wrocławia, Dolnego Śląska, Polski na wesoło.
Cykl interaktywnych spektakli plenerowych, Historia Wrocławia, Śląska, Polski na wesoło od zarania dziejów – w konwencji niemego kina, opatrzony dowcipnym komentarzem. Celem głównym przedsięwzięcia jest stworzenie widowiska, które przybliży szerokiej międzynarodowej widowni niezwykłe dzieje Wrocławia (historycznej stolicy Śląska) i Polski.
Części pierwsza – Piastowie prezentuje m.in. założenie grodu (według tradycji) przez czeskiego księcia Vratislava, ustanowienie przez cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego w 1000 roku w mieście biskupstwa rzymskokatolickiego, przejęcie miasta i rezygnację z niego Czechów (za srebro i złoto), nieudane oblężenie przez króla niemieckiego Henryka V i zwycięską dla Krzywoustego potyczkę z armią niemiecką, zwaną bitwą na Psim Polu, rozwój grodu za Piotra Włosta i jego konflikt z Władysławem Wygnańcem, rządy po kolei sześciu Henryków (począwszy od Henryka I Brodatego i jego żony św. Jadwigi, po Henryka VI Dobrego zmarłego bezdzietnie i stanowiącego swym spadkobiercą Jana Luksemburczyka króla Czech).
Nie może też zabraknąć w tej części obok Św. Jadwigi, Patrona Wrocławia Bł. Czesława (a także zmiennych dziejów – współ egzystencji z narodem Żydowskim). Język komedii niemego kina i dowcipny komentarz ( w języku polskim i angielskim) stanowią o widowiskowości i uniwersalności teatralnego przekazu. Spektakl pozbawiony jest bariery językowej i wiekowej.
Inicjatywa bawiąc ma edukować i budować patriotyzm lokalny i poczucie tożsamości społecznej, obywatelskiej, historycznej.
Głównym elementem scenografii jest zmechanizowana konstrukcja parawanów wraz z animowanymi obrazami, ekranami przedstawiającymi sceny z historii, będącymi ilustracją dziejów z obyczajowością, tradycją, humorem (a nawet z okrucieństwem). Na spektakularność przedstawienia składają się: rozmach inscenizacyjny, mnogość użytych środków (wielość postaci historycznych), interaktywne happeningi, angażowanie widowni do czynnego udziału w spektaklu, żonglerka formami (plan żywy, lalkowy, animowane obrazy czy rekwizyty, nieme kino, burleska, teatr w teatrze), muzyka z epoki, zaskakujące zmiany miejsc, akcji i czasu.
Historia Wrocławia, Dolnego Śląska, Polski na wesoło
Teatr na Bruku
3 sierpnia 2012 roku, godz. 18.15
Pergoli obok Hali Stulecia
Wrocław