Do 30 września w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oglądać można wystawę Agnieszki Kurant pt.: Widmowy Kapitał.
Wystawa indywidualna Agnieszki Kurant w toruńskim CSW jest kolejną odsłoną czteroletniego cyklu zatytułowanego Focus Poland, w ramach którego widzowie mają okazję zapoznać się z twórczością młodych artystów z Polski. Do współpracy zapraszani są kuratorzy z europejskich muzeów i centrów sztuki współczesnej. Pierwsza w serii odbyła się wystawa prac Marzeny Nowak zatytułowana to, której kuratorem był Rainer Fuchs z MUMOK, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wiedniu.
Próba logicznej interpretacji świata często prowadzi do doświadczenia fikcyjnej wersji rzeczywistości. W czasach, kiedy coraz trudniej jest brać informacje o świecie za to, czym naprawdę są, sztuka jest narzędziem do zrozumienia świata takiego, jaki w istocie jest – szalony, brutalny, magiczny i zawiły. To wszystko – i znacznie więcej – odnaleźć można w twórczości Agnieszki Kurant. Obcowanie z pracami artystki jest jak praca z lupą, kiedy wykorzystuje się ją do poważnych badań naukowych, ale również kiedy próbuje się przy jej pomocy wzniecić ogień.
Działania Kurant wiążą się z ekonomią niewidzialnego. Interesuje ją nieznane nieznane wiedzy, inteligencja zbiorowa, mutacje memów oraz manipulacje, jakim poddawana jest zbiorowa podświadomość społeczeństw. Jej prace odnoszą się do takich zjawisk jak wirtualny kapitał czy praca niematerialna, analizują kwestie przemian własności intelektualnej, symbolicznego kapitału i wartości dodatkowej. Kurant docieka, w jaki sposób fikcje, plotki, zjawiska paranormalne i mity wpływają na ekonomię i politykę, w jaki sposób obiekty pozbawione materialnej formy, wytwory wyobraźni oraz fragmenty przyszłości istniejące w teraźniejszości mogą być również skolonizowane, zwaloryzowane i upolitycznione oraz w jaki sposób zmieniają one mechanizmy akumulacji.
Artystkę interesują hybrydowe formy istnienia – hybrydalność wartości, autorstwa, podziału i własności, ale również hybrydalna aura przedmiotów i nowe sposoby produkcji i dystrybucji w kapitalizmie kognitywnym. Większość prac Kurant podlega ciągłej transformacji, od momentu powstania ich status i znaczenie bezustannie się zmieniają. Forma i format prac zależą od różnorakich, quasi-fikcyjnych lub nieoczekiwanych czynników, parametrów i kontekstów oddziałujących na rzeczywistość, np. wpływu plotek, fikcji lub pogody na gospodarkę i politykę.
Kurant często odwołuje się do pojęcia niewiedzy oraz nieznanego nieznanego, opisanego przez Sarata Maharaj oraz do konceptu Niezwykle rzadkich zdarzeń / Czarnych łabędzi (Black Swans), o których pisali Nassim Taleb i Andrzej Nowak oraz sposobów ich wykorzystania we współczesnym kapitalizmie. Eksplorując paradoksy współczesnego świata prace Kurant próbują przekroczyć logikę czasu, przestrzeni, języka i wiedzy i stworzyć wizję istnienia alternatywnych ekonomii niczym antymaterii w równoległej rzeczywistości.
Agnieszka Kurant ( ur. 1978 r. w Łodzi) – mieszka obecnie w Nowym Jorku. Reprezentowała Polskę w Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji w 2010 roku (wspólnie z architektką Aleksandrą Wasilkowską). Jej prace były prezentowane między innymi w Witte de With w Rotterdamie (2011); Palais de Tokyo w Paryżu (2004); Tate Modern w Londynie (2006); Galerii Yvon Lambert w Nowym Jorku (2005), Creative Time, w Nowym Jorku (2007), na Biennale w Wenecji (2011) oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Agnieszka Kurant. Phantom Capital/Widomowy Kapitał
15 czerwca – 30 września 2012 r.
CSW Znaki Czasu w Toruniu
Ul. Wały gen. Władysława Sikorskiego 13