22 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się debata pt. Ekologia, przedmioty, komputery. Wokół posthumanizmu. Blisko ćwierć wieku po publikacji pierwszej wersji słynnego eseju Manifest cyborgów Donny Haraway, poświęconego m.in. zacieraniu się granic pomiędzy naturą i kulturą oraz organizmami żywymi i maszynami, w polskim dyskursie akademickim coraz częściej do głosu dochodzą perspektywy inne od antropocentrycznej.
Spotkanie będzie próbą dyskusji na temat tego, czy można pogodzić perspektywę humanistyczną z humanizmem. Ważną kwestią będzie to, czy jest ona logicznym jego rozwinięciem, czy może radykalną zmianą paradygmatu. Uczestnicy debaty zastanawiać się będą nad niejasną pozycją posthumanistycznego kanonu. Dyskusja dotyczyć będzie również tego, czy tzw. zielony posthumanizm ma coś wspólnego z technodeterministycznym posthumanizmem filozofów analizujących wpływ, jaki wywarły na ludzkość nowe technologie. Będzie to próba odpowiedzi na to, czy posthumanizm jest modą, czy obiecującym kierunkiem rozwoju filozofii i nauk społecznych.
Organizatorami spotkania jest redakcja kwartalnika Kultura Popularna oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W rozmyślaniach społecznych, kulturowych i politycznych udział wezmą:
dr Mirosław Filiciak (SWPS, Kultura Popularna)
dr Maciej Gdula (Instytut Socjologii UW, Krytyka Polityczna)
dr Ewa Klekot (Katedra Etnologii i Antropologii UW)
dr Magdalena Radkowska (Katedra Etnologii i Antropologii UW)
22 kwietnia 2009 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Pańska 3, Warszawa