W lipcu 2012 r. do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie trafił fotograficzny album Wojskowe Więzienie Śledcze Dowództwa Okręgu Korpusu NIII w Wilnie, zorganizowane dnia 15 marca 1921 roku autorstwa Jana Bułhaka (1876–1950).
Zawiera on czterdzieści cztery sygnowane odbitki z objaśnieniami. Zabytek nie był dotychczas notowany w literaturze przedmiotu, a temat podjęty przez Bułhaka stanowi rzadkość wśród zachowanych prac fotografa. Album podnosi wartość kolekcji polskiej fotografii, w której Vilniana stanowią wyjątkowo reprezentatywny i doceniany zbiór. Wzbogaca także wiedzę o twórczości Jana Bułhaka zbyt jednoznacznie kojarzonego przede wszystkim z fotografią piktorialną. Ponadto nowy album zawiera interesujący potencjał badawczy dla nauk historycznych i społecznych.
Album więzienny jest nie tylko cennym wizualnym przekazem dotyczącym barokowego pałacu Słuszków jako siedziby Wojskowego Więzienia Śledczego. Przede wszystkim posiada wartość unikalnego reportażu z codziennego życia więźniów, ukazanych podczas pracy i wypoczynku w takich wnętrzach jak: sala szkolna, kuźnia, introligatornia, stolarnia, warsztat szewski i krawiecki, biblioteka, sala teatralna, muzeum więzienne, fryzjernia, łaźnia oraz kaplica. Bułhak uwiecznił także postać organizatora i pierwszego komendanta tego więzienia mjra Maksymiliana Ossowskiego.
Danuta Jackiewicz, kurator Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych MNW.
Muzeum Narodowe w Warszawie po raz pierwszy zakupiło fotografie Jana Bułhaka w 1920 roku. Były to 83 odbitki z widokami Warszawy. W kolejnych latach zbiór prac jednego z najwybitniejszych polskich fotografików stale się powiększał i obecnie liczy 1500 oryginalnych odbitek autorskich.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3